Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Değil Talan Yasası

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan , ''depreme karşı önlemler içeren bir düzenleme gibi gösterilen'' Dönüşüm Alanları Hakkında Kanun Tasarısı'nın ''yağma, talan, tapuyu delme, insanları yerinden etme'' tasarısı olduğunu söyledi.

Cumhuriyet GazetesiHP Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan , ''depreme karşı önlemler içeren bir düzenleme gibi gösterilen'' Dönüşüm Alanları Hakkında Kanun Tasarısı'nın ''yağma, talan, tapuyu delme, insanları yerinden etme'' tasarısı olduğunu söyledi. Oyan, tasarı ile ''tarikat mahalleleri oluşturulabileceği'' uyarısında bulunurken, ''Bunun arkasında İstanbul, Ankara Büyükşehir belediyeleri var. Uluslararası sermaye var'' açıklamasını yaptı. Oyan tasarının geri çekilmesini istedi.

Dönüşüm Alanları Tasarısı'nın Bayındırlık-İmar Komisyonu'nda görüşmeleri sürüyor. CHP'li Oyan, dün komisyonun CHP'li üyeleri ve bazı sivil toplum örgütleri temsilcileriyle birlikte parlamentoda basın toplantısı düzenledi. Tasarının depreme karşı hiçbir temel düzenleme içermediğini vurgulayan Oyan, ''Her türlü arsa ve araziler ve üzerlerindeki yapıların'' tasarı kapsamında olduğunu, Çankaya Köşkü ve TBMM'nin de kapsama girdiğini söyledi.

'Boğazlar imara açılabilir'
Oyan, ''Ülkenin 777 bin kilometrekare toprağı kapsanmaktadır. İl özel idareleri ve belediyelerce uygun görülen en az 5 hektarlık bütün ya da dağınık alanların dönüşüm alanı olarak ilan edilmesi ve kıyı ve ormanları da kapsayan bu alanlarda imar ve iskân uygulamaları yapılması mümkün kılınmaktadır'' dedi. Oyan, tasarının ''tüm kamusal mülkiyeti özel mülkiyet emrine açmak, toprak rantı piyasasını genişletmek'' ve ''dar gelirli kesimlerin değer kazanmış rant alanlarındaki taşınmazlarına el koyarak elde edilecek kentsel rantları belirli bir zümreye devredip kendi zenginini yaratmak'' amaçlarını taşıdığını vurguladı. CHP'li Erdal Karademir de ''tasarı yasalaşırsa Boğaziçi'nin imara açılabileceğini'' söyledi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası da tasarıyı, ''rant amaçlı tasfiye yasası'' olarak değerlendirdi. Odanın açıklamasında tasarının ''tüm hukuksal bağlardan kurtulmayı temel amaç olarak belirlediği'' kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-degil-talan-yasasi_49673.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!