Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Kafaları Karıştırdı

İTÜ Deprem Bilgilendirme Grubu (İTÜ DEPBİL), Marmara ve İstanbul üzerindeki tehlikenin giderek arttığına dikkat çekerek, önceki gece meydana gelen sarsıntının beklenen büyük Marmara Depremi'nin de nedeni olan "yamulmadan" kaynaklandığını belirtti.

Cumhuriyet Gazetesib>Yalova Çınarcık'ta önceki gece saat 20.53'te meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından 2 artçı sarsıntı daha yaşandı. İTÜ Deprem Bilgilendirme Grubu (İTÜ DEPBİL), Marmara ve İstanbul üzerindeki tehlikenin giderek arttığına dikkat çekerek, önceki gece meydana gelen sarsıntının beklenen büyük Marmara Depremi'nin de nedeni olan "yamulmadan" kaynaklandığını belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nden verilen bilgiye göre, önceki gece saat 20.53'te meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından saat 21.33'te 3.1 ve 00.35'te 2.8 büyüklüğünde artçı sarsıntılar oldu. Depremler kentin zemininin zayıf olduğu Bakırköy, Küçükçekmece, Avcılar, Büyükçekmece gibi sahile yakın ilçelerde daha güçlü hissedildi. Avrupa Yakası'nın sahil kesiminde yaşayan İstanbulluların büyük kısmı deprem korkusu nedeniyle geceyi sokakta geçirdi.

Dağınık deprem faaliyetleri

Prof. Dr. Naci Görür , Prof. Dr. A. M. Celal Şengör ve Prof. Dr. Okan Tüysüz' den oluşan İTÜ DEPBİL tarafından da önceki gece meydana gelen depremle ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, çarşamba günü saat 20.53'te Marmara Denizi'nde Çınarcık Çukurluğu'nun güneyinde meydana gelen depremin, beklenen büyük Marmara Depremi'nin de nedeni olan "yamulmanın" bir eseri olduğuna vurgu yapıldı. Marmara'daki yamulmanın asimetrik bir özellik taşıdığı ifade edilen açıklamada, "Yapmış olduğumuz araştırmalar doğrultusunda daha önce de açıkladığımız gibi Kuzey Anadolu Fayı'nın güneyi, kuzeyine nazaran daha çok yamulmaktadır. Ancak güneyde sürekli bir fayın olmaması dağınık bir deprem faaliyetine neden olmaktadır" denildi.

Açıklamada, söz konusu depremin daha önce Çınarcık Çukurluğu'nun güneyinde haritalanmış normal fayların üzerinde meydana geldiği belirtilerek, Marmara ve İstanbul üzerindeki tehlikenin artarak devam ettiğinin altı çizildi.

İyimser açıklamalar: Öncü olarak nitelenemez

Uzmanlar, Çınarcık merkezli 4.8 büyüklüğündeki depremi "öncü" olarak nitelemenin mümkün olmadığına dikkat çekerek depremi normal bir sarsıntı olarak değerlendirdi. Jeoloji ve jeofizik uzmanlarının depremin ardından yaptıkları açıklamalar şöyle:

İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan: Marmara'nın genel deprem karakteri açısından, biz yerbilimciler açısından sürpriz sayılabilecek bir deprem değil. Bu tür orta büyüklükte depremlerle karşılaşma olasılığı her zaman yüksek. Marmara'da bugün 50'ye yakın deprem istasyonu var. O bakımdan Marmara'da çok sayıda ufak deprem aktivitesini izliyoruz. Bu deprem de bunlardan biraz daha büyük, orta büyüklükte bir deprem. "Büyük deprem gelir" , deme noktasında değiliz.

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Taymaz : Enerjisi küçük bir deprem. Evinizin önünde 30 ton yüklü bir TIR olduğunu düşünün; onun binaya yansıyan sarsıntısı aşağı yukarı aynı sarsıntı. Orta ölçekli bile diyemem.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy: Geçen yıl olan depremlerde ve bu depremde görünen, Çınarcık'ın güneyinden Güney Marmara'ya doğru ilerleyen fayda gerilme meydana geldiğidir. Bu bölge risklidir. 10-15 adet 5'lik depremden sonra 7'lik bir depremin meydana gelmesi, bunların öncü olduğu anlamına gelir. Ama bu, birkaç yılda da, daha uzun sürede de olabilir. Burada meydana gelecek depremlerin ardından 7'lik bir gerilme olacaktır. Bu süreç aslında 17 Ağustos'ta başlamıştır. Bu fayın güneye hareketi, bize Adalar'a giden bir fayın olmadığını göstermektedir. Gerilim; Çınarcık, Bozburun, İmralı, Mudanya'ya giden hattadır. Bu sebeple büyük bir İstanbul depremi beklemek doğru değildir. Deprem ve fay hattı İstanbul'dan uzaklaşmaktadır. Jeofizik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan : Bunun arkasından büyük bir deprem beklenmemektedir. Ancak bundan sonra depremcikler 10 gün kadar sürecektir. Bunların büyüklükleri 2.5 ila 4.5 arasında olabilir. Nitekim saat 21.33'te aynı yerde 3.1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmiştir. 2008 ile 2015 yılları arasında bu bölgede bu tarz sarsıntılar meydana gelecektir. Beklenen İstanbul depremi de bu yıllar arasında olmayacaktır.

Valiliğin dağıttığı telsizler sarsıntı sonrası iletişimi hızlandırdı

Uzmanlar depremi yaşadı

Türkiye'nin en büyük afet iletişim sistemini kuran Yalova Valiliği, 4.8 şiddetindeki Çınarcık merkezli depremin hemen sonrasında tüm bölgeyle irtibata geçti. Mahalle ve köy muhtarları ile kurulan telsiz bağlantıları sonucunda Yalova'da can ve mal kaybının olmadığı, depremden kısa bir süre sonra kamuoyuna duyuruldu. Türkiye'de ulusal düzeyde düzenlenen ilk afet yönetimi seminerine katılan 103 uzman ise depreme Çınarcık'ta yakalandı. Yalova Valiliği, 4.8 şiddetindeki Çınarcık merkezli depremin hemen sonrasında tüm bölgeyle irtibata geçti. Valilik, geçen yıl uydu bağlantılı 183 adet telsiz alarak, Yalova'daki köy ve mahalle muhtarları ile Yalova Afet Merkezi üyelerine dağıttı. Telsizlerle Yalova-Ankara arasında görüşme sağlandı. Rüstempaşa Mahalle Muhtarı Orhan Kaya merkezle telsiz bağlantısı kuran ilk muhtar olurken, panik yaşayan halkı sakinleştirdi.

Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay , Türkiye'nin en büyük afet iletişim ağını kurduklarını vurgulayarak "Yalova'da şu anda iletişimin sağlanamadığı hiçbir yer kalmadı. Kent merkezi ve çevre kentlere kurulan 5 ayrı istasyonla her yerde günün her anında iletişim sağlıyoruz. Telsizler sayesinde Ankara dahil birçok kentle iletişim halindeyiz" dedi.

Uzmanlar depreme Çınarcık'ta yakalandı

Türkiye'de ulusal düzeyde düzenlenen ilk afet yönetimi seminerine katılan 38 ilden 103 uzman, depreme Çınarcık'ta yakalandı. Deprem sırasında Yalova'nın Çınarcık ilçesine bağlı Esenköy beldesinde Ulusal Afet Yönetimi Eğitim Semineri düzenleniyordu. Uzmanlar seminerlerde deprem korkusunu yakından hissetti. Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Araştırma ve Eğitim Merkezi (YYAEM) ile Yalova Valiliği Afet Yönetim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen seminere şu isimler katıldı: Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Prof.Dr. Niyazi Türkeli, Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç.Dr. Oya Çakın , Kocaeli Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Prof. Dr. Şerif Barış , Afet İşleri Genel Müdürü Yardımcısı Ekrem Demirbaş , İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Başkanı Metin İlkışık, 65 belediye, 84 il özel idaresi temsilcisi, 2 arama kurtarma uzmanı, 1 TODAİE temsilcisi katıldı. 15 uygulamacı, 8 akademisyenin eğitim vereceği seminer bugün sona erecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-kafalari-karistirdi_60230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!