Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Deprem Körfezi' Bildiğiniz Gibi!

Körfez'de Marmara Depremi'nin 9'uncu yıldönümü öncesi düşündüren manzaralar. Körfez çevresindeki belediyeler denizi doldurmaya devam ediyor. Depremde hasar gören çok katlı binalar ise yasal engeller nedeniyle yıktırılamıyor.

Milliyet Gazetesi
'Deprem Körfezi' Bildiğiniz Gibi!

Tüm Marmara Bölgesi'ni vuran, 20 bine yakın can alan, binlerce insanı sakat, yüzbinleri evsiz bırakan 17 Ağustos 1999'daki büyük depremin 9'uncu yıldönümüne birkaç gün kala, körfez çevresindeki belediyeler yine denizi doldurmaya devam ediyor. Depremde hasar gören çok katlı binalar ise yasal engellerden kaynaklanan kargaşa nedeniyle, tehlike yaratmasına rağmen yıktırılamıyor.

Merkez üssü, ‘Donanma Kenti’ olarak da adlandırılan Gölcük'te en fazla can ve mal kaybına yol açan büyük depremin ardından 9 yıl geçti. Sadece Gölcük'te 5 bine yakın can alan depremin yıldönümlerinde eskisi gibi geniş kapsamlı anma etkinlikleri düzenlenmediği gibi, artık bu büyük felaketin unutulması gerektiği tartışılmaya başlandı.

Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın milyonlarca yıldır belirli aralıklarla yıktığı bilinen bölgede, bilimadamlarının ‘geliyorum’ dediğini ileri sürerek tedbir alınmasını istediği olası İstanbul depreminin de etkileceği bilinen bölgede, 17 Ağustos 1999'un izleri, ‘kalplerde bıraktığı acılar hariç’ silinmeye çalışırken, bir yandan da yapılan ve yapılmayan çalışmalar herkesin kafasını karıştırıyor.

Hasarlı binalar yıktırılmadı  

Kocaeli bölgesinde depremde hasar alıp da yıktırılmayan çok katlı binalar tehlike yaratmasına rağmen, yasal engellerden kaynaklanan kargaşa nedeniyle kimse işin içinden çıkamıyor. Aralarında hala hasar durumu ile ilgili davaları devam edenlerin de bulunduğu çok katlı binaların hemen yanındaki boş arsalara, en fazla 3 katlı inşaat izni veriliyor.

Ancak yanı başında onarımı da yapılmadan kaderini bekleyen çok katlı binalar, bu binalar için büyük tehlike yaratıyor. Şu anda Kocaeli'nde, Gölcük İlçesi ağırlıklı olmak üzere 100, Sakarya'da ise 500 civarında bu tür bina bulunuyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-korfezi-bildiginiz-gibi_63122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!