Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Kredileri Sır Oldu

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili ve Meclis Bayındırlık Komisyonu Üyesi Fevzi Topuz, afetlere hazırlık amacıyla yurt dışı kurum ve kuruluşlardan borç olarak sağlanan ve AKP iktidarı tarafından kullandırılan finansal ve teknik kredilerin akıbetinin bilinmediğini söyledi.

BirGün Gazetesi
Deprem Kredileri Sır Oldu

umhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili ve Meclis Bayındırlık Komisyonu Üyesi Fevzi Topuz, afetlere hazırlık amacıyla yurt dışı kurum ve kuruluşlardan borç olarak sağlanan ve AKP iktidarı tarafından kullandırılan finansal ve teknik kredilerin akıbetinin bilinmediğini söyledi. Fevzi Topuz, Dünya Bankası'ndan sağlanan 505 milyon ABD doları bütçeli Marmara Depremi Acil Yeniden Yapılandırma Projesi Kredisi, Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağlanan 410 milyon Euro bütçeli Türkiye Deprem İyileştirme ve Yeniden Yapılandırma Projesi Kredisi ve AB ülkelerinden sağlanan 20 milyon Euro bütçeli Marmara Depremi Rehabilitasyon Programı hibe kredisinin nasıl ve kimler tarafından ve nerelerde kullanıldığının derhal açıklanmasını istedi.

AKP İktidarının, 9. Kalkınma Planı'nda afet risk azaltımı konusunu Türkiye'nin öncelikli hedeflerinden biri olarak ele almamasını düşündürücü bulduğunu belirten Topuz şunları kaydetti: "AKP iktidarı, kamu toprakları ve doğal değerlerimiz üzerinden kimi çevrelere rant transferi yapmayı durdurmalı, bütüncül bir afet yasa tasarısını, bütüncül imar yasa tasarısını ve yapı denetim yasasında değişiklik içeren yasa tasarılarını hemen TBMM'ye getirmelidir. Yasaların ve planların insanların mutluluğu için olduğu gerçeği göz ardı edilmemeli ve AKP iktidarı sosyal politikalara ve afetlere yönelik bakışını tekrar gözden geçirmelidir."

'Türkiye aktif deprem kuşağında'
Türkiye'nin dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya Deprem kuşağı üzerinde bulunduğunu vurgulayan Topuz, "Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın mevcut deprem bölgeleri haritasına göre de ülke topraklarının yüzde 96'sı deprem tehdidi altında bulunmaktadır. Bu bölgelerde oturan nüfus ise toplam nüfusun yüzde 98'ini oluşturmaktadır" diye konuştu.

Bala depremini hatırlattı
Ankara Balâ'da meydana gelen son depremi hatırlatan Topuz şunları ifade etti: Depremde en çok hasar gören Bala İlçesi'nin Sırapınar Köyü Muhtarı Muhammet Yıldırım'ın 3 yıl önce depremden sonra 39 deprem konutu yapılması kararı alındığını, ancak bu konutların henüz yapılmadığını söylemesi de insanlarımızın afetlere karşı savunmasız bir durumda olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koymaktadır. Afet risk azaltımı planlaması başlı başına çok ciddi bir siyasi kararlılık ve fınansal kaynak gerektiren bir konudur. Bugüne kadar yapılanların ise kağıt üzerinde kaldığı bir gerçektir"

Kaç bina depreme karşı güçlendirildi?
CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Risk taşıyan resmi kurum binalarının kaçı, depreme dayanıklı hale getirilmiştir? Güçlendirme projeleri için ne kadar kaynak kullanılmıştır?" diye sordu. Çöllü, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, 1999 yılındaki Gölcük ve Düzce depremlerinin yaralarının henüz tam olarak sarılamadığını, depreme hazırlık çalışmalarında yaşanan sorunlara ve araştırmalara yeterince kaynak aktarılamadığını belirtti. Risk taşıyan resmi kurum binalarından kaçının depreme dayanıklı hale getirildiğini ve güçlendirme projeleri için ne kadar kaynak kullanıldığını öğrenmek isteyen Çöllü, güçlendirme bekleyen kamu bina sayısı ile bu binaların illere göre dağılımını sordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-kredileri-sir-oldu_58213.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!