Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Mobilya Tasarımlarını Değiştirdi

3. Uluslararası Yapı Malzemeleri İnşaat Teknolojileri ve Dekorasyon Fuarı’ndaki firmalardan edindiği bilgiye göre, konutlarda kullanılan yatak odas

NTV-MSNBCb>3. Uluslararası Yapı Malzemeleri İnşaat Teknolojileri ve Dekorasyon Fuarı’ndaki firmalardan edindiği bilgiye göre, konutlarda kullanılan yatak odası, salon ve mutfak mobilyalarının olası depremlerde halka en az zarar verecek şekilde tasarlanıyor.
Zenbiloğlu Mobilya’nın sahibi dekoratör Yakup Zenbil, 1999 yılındaki depremlerden, halkın ve yapı firmalarının ders çıkardığını ifade ederek, vatandaşların konut seçimiyle birlikte kullandıkları mobilyada da özel talepleri olduğunu söyledi. Talepler doğrultusunda firmaların yeni tasarım ve dizayn geliştirdiklerini belirten Zenbil, bu tasarımlarının amacının depremlerde zararı en az indirmek olduğunu bildirdi.
Depremlerde mobilyaların ev halkına verdiği zararın iyi bilindiğini söyleyen Zenbil, şunları kaydetti: “Depremi düşünerek yeni tasarımlar yaptık. Evin sağlamlığı kadar mobilyaların tasarımı da ev halkının can sağlığını riske atabiliyor. Bütün bunları düşünerek biz de üretimlerimizi ona göre değiştirmek zorunda kaldık. Büyük boyutlu dolap, gardırop ve portmantoları hem küçülttük hem de sağlamlaştırdık. Raylı dolap dizaynımız ise çok tutuldu. Yerden tavana kadar olan bu dolabın depremde yıkılma ihtimali yok. Aynı şekilde hacim olarak da fazla yer kaplamıyor. Bunun yanı sıra mutfak dolaplarının duvara kolay monte edilmesini ve tabakların düşmesini engelleyen tasarım yaptık. Bu tasarımlarımız halk tarafından beğenildi.”
Sevcan Mobilya sahibi Hüseyin Uyanık da, binaya fazla yük getiren hantal mutfak dolapları yerine daha ince malzemeden ürettikleri dolapları pazarladıklarını söyledi. Dolapların duvara monte edilebilmesi için montaj elemanları oluşturduklarını anlatan Uyanık, mutfakta fazla yer kaplamayan mobilyalara talebin de fazla olduğunu bildirdi.

ÇELİK KAPILAR
Metal Ahşap Sanayi ve Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Celal Mutlu ise ürettikleri çelik kapıların kalınlığını 2 milimetre artırdıklarını ifade ederek, kapının böylece daha sağlam olduğunu söyledi. Kapının üzerine duvarların çökmesi halinde bile kapının zarar görmeyeceğini dile getiren Mutlu, ev halkının kapının altında durarak kendilerine güvenlik alanı yaratabileceğini vurguladı.
Schiedel Baca Sistemleri firması Satış Temsilcisi Sena Kıstalı da, ince seramik borudan çelik destekli bacaların olası depremde yıkılmasının mümkün olmadığını savundu. Bu bacaların depremden önce de var olduğunu belirten Kıstalı, yeni ev yapanların veya konut kooperatiflerin bu tür bacaları talep ettiğini söyledi.
Kurdem Perforje Demir Mamülleri firması da demir kullanarak küçük boyutlarda ürettiği masa, sandalye, dolap gibi ürünlerinin olası depremde zarar görmemesini, ev halkının can güvenliği riskini de en aza indirmeyi amaçlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-mobilya-tasarimlarini-degistirdi_3854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!