Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Müzesi’ni Ziyaret Edenlerin Sayısı Çok Az

Marmara Depremi’nin yıldönümü günü olan 17 Ağustos’ta Deprem Kültür Müzesi’ni sadece 100 kişi ziyaret etti. Merkez nüfusu 350 bin, toplam nüfusu 700 bin olan Sakarya’da müzeyi çok az sayıda insanın ziyaret etmesi dikkat çekti.

Zaman Gazetesib>Marmara Depremi’nin yıldönümü günü olan 17 Ağustos’ta Deprem Kültür Müzesi’ni sadece 100 kişi ziyaret etti. Merkez nüfusu 350 bin, toplam nüfusu 700 bin olan Sakarya’da müzeyi çok az sayıda insanın ziyaret etmesi dikkat çekti. Depremde hayatını kaybedenleri anmak, yaşananları anlatmak ve hatırlatmak amacıyla depremin 2. yıldönümünde 500 milyar lira harcanarak yaptırılan Deprem Müzesi, depremin yıldönümünde de ilgi görmedi. Resmi kayıtlara göre müzeyi sadece 100 kişi ziyaret etti.

Müze daha önceden de sit alanı üzerinde yapılması sebebiyle 4 yıl boyunca kapalı kalmıştı. Çürümeye yüz tutan müze Bayındırlık Bakanlığı’ndan önce Adapazarı Büyükşehir, sonra Adapazarı Merkez Belediye’ye devredilmesiyle ancak geçen sene tamamıyla ziyarete açılabilmişti. Müzede ‘fay kırığı’ teması işlenerek göçük şeklini andıran yapı, yıkık duvarları, eğik kolonları ve kırık kirişleriyle depremin sonuçlarını yansıtıyor. Ayrıca binanın her noktasında depremin acı etkileri göze çarpıyor. Müzenin bir bölümü ise makinelerle yapay sarsıntı oluşturulacak şekilde dizayn edilerek depremin etkisi plastik eşyalarla izlenebiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-muzesini-ziyaret-edenlerin-sayisi-cok-az_47821.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!