Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Senaryosu Uygulanmalı

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bahadır Acuner, büyükşehirlerdeki deprem riskinin, nüfus artışı, yanlış arazi kullanımı ve yapılaşma, yetersiz al

Zamanb>İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bahadır Acuner, büyükşehirlerdeki deprem riskinin, nüfus artışı, yanlış arazi kullanımı ve yapılaşma, yetersiz altyapı ve servisler ile çevresel düzensizlikler sebebiyle arttığını söyledi.

Acuner, “Deprem Etkilerinin Azaltılmasında Deprem Senaryosunun Yeri ve Önemi” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, gerekli önlemler alınmadığı takdirde, bir deprem sonucu oluşacak maddi ve sosyo–ekonomik tahribat, kısıtlı mali kaynak ve yatırım potansiyeline sahip ülke ekonomisinde ciddi sıkıntılara yolaçabileceğini kaydetti.

Adana gibi depremlerin yıkıcı etkisine maruz kalacağı bilinen kentsel alanlarda, depremlerin etkisinin en iyi şekilde “Deprem ve Tehlike Hasar Senaryoları” ile tanımlanabileceğine dikkat çeken Acuner, “Deprem riski yüksek kentlerimizden İzmir ve İstanbul gibi illerimizde deprem zararlarının azaltılmasına yönelik senaryo çalışmaları yapılmış ve uygulamaya konulmuştur. Ancak Adana’da bu konuda henüz organize bir çalışma yoktur. Zaman geçirilmeden bu konu ile ilgili çalışmalara başlanmasında fayda var.” dedi.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Zengin ise deprem konusunda birçok etkinlik yapıldığını ve yapılmaya da devam edildiğini kaydederek, “Toplumsal hafıza kaybı sebebiyle ne kadar etkinlik yapılsa da ancak felaket anında ahlar vahlar çekiliyor, bir sürü proje masaya yatırılıyor. Yasa ve yönetmelikler değişiyor. Sonuçta belli bir süreden sonra değişen birşey olmuyor her şeyi unutuyoruz.” dedi.

Depremle ilgili bilgilerin anlatılmasının yanında gelişen teknolojinin ürünü Coğrafi Bilgi Sistemlerinin de kullanılarak deprem riski olan bölgelerde geçmişte yaşanan tarihsel depremlerin de incelenerek “deprem senaryosu” hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden Deprem yüksek Mühendisi B. Hakan Akman ise deprem senaryolarının önemine dikkat çekerek, önceki depremlerin irdelenerek yapılacak bir çalışmayla depremlerin şiddetinin belirlenebileceğini, gerekli tedbirlerin alınabileceğini anlattı. Toplantıya katılan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Çetin Cömert ile İl Sivil Savunma Müdürü Mehmet Erdoğan da depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-senaryosu-uygulanmali_19779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!