Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Sigortası Yara Sarıyor

DASK tarafından son iki yılda yaşanan 15 depremde evleri hasar gören 1961 kişiye 2.2 trilyon liralık tazminat ödendi. En fazla ödeme Afyon Sultandağı

RadikalASK tarafından son iki yılda yaşanan 15 depremde evleri hasar gören 1961 kişiye 2.2 trilyon liralık tazminat ödendi. En fazla ödeme Afyon Sultandağı depremi sonrası yapıldı.
Doğal Afet Sigorta Kurumu'nca (DASK), 27 Eylül 2000 tarihinden itibaren uygulamaya başlanan zorunlu deprem sigortası çerçevesinde, iki yılda meydana gelen 15 depremde konutları hasar gören 1961 kişiye, 2.2 trilyon liralık tazminat ödendi.
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 33 yetkili sigorta şirketi ve bu şirketlerin acenteleri aracılığıyla DASK adına yapılan zorunlu deprem sigortası, yürürlüğe girdiği tarihten çok kısa bir süre sonra, depremde evleri hasar gören vatandaşların yaralarını sarmaya başladı. 17 Ağustos depremi sonrası hükümet tarafından alınan tedbirler çerçevesinde hayata geçirilen zorunlu deprem sigortasının ilk ödemesi, 15 Aralık 2000'de Afyon'un Bolvadin ilçesinde meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrası yapıldı.
Bu depremin hemen ardından, yedi kişiye 23 milyar 22 milyon lira tazminat ödemesinde bulunuldu. Doğal Afet Sigorta Kurumu, en fazla tazminat ödemesini ise 3 Şubat 2002'de meydana gelen Afyon Sultandağı depreminde evleri hasar gören 1601 kişiye yaptı. 6.1 büyüklüğündeki bu depremde, 2 trilyon 78 milyar liralık tazminat ödendi.
Osmaniye sık sallandı
Osmaniye Merkez'de, sık yaşanan depremler nedeniyle DASK'la en çok ilişki içinde olan yerleşim bölgelerinin başında yer aldı. Osmaniye'de de çeşitli tarihlerde meydana gelen depremler sonrasında konutları hasar gören toplam 273 depremzede de Doğal Afet Sigorta Kurumu'ndan hasar bedellerini aldı. Zorunlu deprem sigortası çerçevesinde, son 2 yılda meydana gelen depremlerde evleri hasar gören 1961 kişiye yapılan tazminat tutarı, toplam 2 trilyon 212 milyar lirayı bulmuş oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-sigortasi-yara-sariyor_1542.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!