Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Sigortasına İlgi Yok

2001 sonu itibariyle konutların yüzde 15.1'i oranında 2 milyon 445 bini depreme karşı sigortalıydı. Sigorta yaptıranların bir bölümü poliçesini yen

Hürriyetb>2001 sonu itibariyle konutların yüzde 15.1'i oranında 2 milyon 445 bini depreme karşı sigortalıydı. Sigorta yaptıranların bir bölümü poliçesini yenilemeyince, zorunlu deprem sigortası bulunan konut sayısı bu yılın mayıs sonunda 1 milyon 915 bine indi. Mayıs sonu itibariyle depreme karşı sigortalı konutların toplam konut sayısına oranı yüzde 11.8'e geriledi.


Zorunlu deprem sigortasına zaten düşük olan ilgi giderek daha da azalıyor. Sigorta yaptıranların büyük bir bölümü poliçe yenilemezken, yeni yaptıranların sayısı da düşük düzeyde kalıyor. Türkiye'de bu yılın mayıs sonu itibariyle depreme karşı sigortalı konut sayısı, toplam konut sayısının yalnızca yüzde 11.8'ine denk geliyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinden birçoğunda deprem sigortası yaptıranların sayısı "yok" denecek kadar az.

2001 yılı sonu itibariyle 16 milyon konuttan yaklaşık 2 milyon 445 bininin depreme karşı sigortası bulunuyordu. O dönem itibariyle, sigortası bulunan konutların toplam konut sayısına oranı yüzde 15.3 düzeyindeydi.

2001 sonundan bu yılın mayıs sonuna kadar geçen 17 aylık dönemde, konut sayısında artış olmasına karşın, depreme karşı sigortalı konut sayısı daha da azaldı. Bu da, daha önce sigorta yaptıranların büyük bir bölümünün poliçelerini yenilememesinden kaynaklandı.

Bu yılın mayıs sonu itibariyle yaklaşık 1 milyon 915 bin konutun zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Sigortalı konut sayısında 2001 yılı sonuna göre yaklaşık yüzde 21.7 oranında 530 bin konutluk azalma oldu.

Konut sayısının 2001 sonundaki 16 milyon 236 bin olduğu varsayılsa bile, depreme karşı sigortalı konutların toplam konut sayısına oranı bu yılın mayıs sonu itibariyle yüzde 11.9'a geriledi. Bir başka ifadeyle, Türkiye'deki her yüz konuttan yaklaşık 12'sinin depreme karşı sigortası bulunuyor.

İLLERE GÖRE DURUM

Depreme karşı sigortalı konut sayısının toplam konut sayısına oranı, birinci derece deprem bölgesinde bulunan Aydın'da en yüksek düzeyde. Bu yılın mayıs sonu itibariyle Aydın'daki yaklaşık 42 bin konuttan yüzde 60 oranında 25 bininin sigortası bulunuyor. Ancak, Aydın'da bu oran 2001 yılı sonunda daha yüksek düzeydeydi. Sözkonusu yıl sonunda bu ilde sigortalı 33 bin 900 konutun toplam konut sayısına oranı yüzde 82.4'ü buluyordu.

Sigortalı konut sayısının toplam konut sayısına oranının yüksekliği açısından Aydın'ı Bolu, Yalova, İstanbul, Tekirdağ ve Ankara izliyor. Bolu'daki konutların yüzde 26.8'inin, Yalova'dakilerin yüzde 25.9'unun, İstanbul'dakilerin yüzde 22.8'inin, Tekirdağ ve Ankara'daki konutların da yüzde 19.3'ünün depreme karşı sigortası bulunuyor.

Deprem konusunda sürekli uyarı yapılan İstanbul'daki yaklaşık 3.4 milyon konuttan, bu yılın mayıs sonu itibariyle 775 bin konut depreme karşı sigortalı. 2001 yılı sonunda İstanbul'da depreme karşı sigortalı konut sayısı 940 bini buluyordu. Aradan geçen 17 aylık dönemde, İstanbul'da sigortası bulunan konut sayısında yaklaşık 164 bin adetlik azalma oldu.

Depreme karşı sigortalı konut sayısının toplam konut sayısına oranı 63 ilde yüzde 10'un altında. Oranın en düşük olduğu iller ise, deprem açısından oldukça riskli olduğu belirlenen Doğu ve Güneydoğu illeri.

Şırnak'ta konutların yüzde 0.6'sı, Hakkari'de yüzde 0.8'i, Ağrı'da yüzde 1'i, Mardin'de yüzde 1.2'si, Siirt'te yüzde 1.3'ü, Batman ve Kahramanmaraş'ta yüzde 1.4'ü, Bitlis'te yüzde 1.5'i, Muş'ta yüzde 1.7'si, Kırıkkale, Gümüşhane, Şanlıurfa ve Kilis'teki konutların da yüzde 1.9'u depreme karşı sigortalı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-sigortasina-ilgi-yok_4795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!