Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Deprem Uyarı Sistemi Var, Alacak Kurum Yok

Marmara Denizi'nde önceki gün meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki deprem, eski tartışmaları tetiklerken Kandilli'de bir çalıştay toplandı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Erdik, erken uyarı sinyali ürettiklerini ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.

Sabah Gazetesi
Deprem Uyarı Sistemi Var, Alacak Kurum Yok

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nce düzenlenen "Deprem ve Tsunami Erken Uyarı Uygulamaları Çalıştayı'' başladı. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Türkiye'de 250'nin üzerinde depremi izleyen cihaz bulunduğunu söyledi. Erdik, İstanbul'da çalışır durumda 100'ün üzerinde de hareket kayıt cihazının olduğunu belirterek, "Bu sistem İstanbul'da 8 yıldır çalışıyor. Büyük bir deprem olmadı zaten. Büyük bir deprem olsa bile iletebileceğimiz bir makam yoktu. Bilgisayardan bilgisayara bir sistem olduğu için alan bilgisayarın da ne yapacağını bilmesi lâzım'' diye konuştu. Sinyalin yeterli olmadığını, alıcı sistemin de bulunması gerektiğini dile getiren Erdik, İGDAŞ'ın ne zaman hazır olacağı konusunu ise bilmediğini söyledi. Erdik, "Şu anda erken uyarı sinyalini üretiyoruz. Ama onun dışında bu sinyalin nakli ve alındığı uçta sinyalle ilgili işlemlerin yapılmasıyla ilgili bir faaliyetimiz yok. Biz sadece sinyalin doğru üretilmesinden sorumluyuz'' diye konuştu.

Yataktan kaldırmaz

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür ise "Elektriği, suyu, gazı devre dışı bırakabilirsiniz ama erken uyarının gittiği kuruluşların da ne yapacaklarını biliyor olması lâzım" dedi. Görür, depremlerin önceden tahmin edilebilmesi için kapsamlı bir proje hazırladıklarını ve hükümete sunduklarını da sözlerine ekledi. Prof. Dr. Haluk Eyidoğan da "Erken uyarı sistemleri deprem sırasında yatağınızdan kaldırıp dışarı çıkartmak için tasarlanmadı. Sizin dışınızdaki tüm sistemleri devre dışı bırakmak için hazırlandı. Sistem kurulmuş olsaydı 1999'da Tüpraş'ta o oranda büyük bir hasar olmayabilirdi" diye konuştu.

'Sistem 8 yıldır çalışıyor'

Kandilli Rasathanesi'nde toplanan Çalıştay'da konuşan Prof. Dr. Mustafa Erdik, erken uyarı sisteminin İstanbul'da 8 yıldır çalıştığını söyledi.

'Amaç zararı en aza indirmek'

Kandilli Rasathanesi'ndeki Çalıştay'da konuşan Enstitü Müdür Yardımcısı Nurcan Meral Özel, 2001'de başlatılan erken uyarı sistemi ile ilgili olarak, "Depremler önceden bilinemeyeceğine göre, erken uyarı sistemiyle 5-12 saniyelik süreyi kullanıp, karayolları, demiryolları, gaz dağıtım şirketleri aracılığı ile daha büyük felaketlerin, yangınların önüne geçilmesi ve zararın en aza indirilmesi konusunda katkıları olacağını düşünüyoruz'' diye konuştu. Özel, "Marmara Bölgesinde 10 tane erken uyarı istasyonumuz var. Yakın zamanda İGDAŞ'ın katkıları ile 100 tane daha konumlandırmayı planlıyoruz. Geçen günkü 4.4'lük depremde de 20 dakika sonra nerelerde ne şiddette hissedilmiş anında bilgi verebildik'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-uyari-sistemi-var-alacak-kurum-yok_83021.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!