Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depremden 6 Yıl Sonra Devletin Dehşet Raporu

52 bin kamu binasından 15 bin 169'u incelendi. Bunların yüzde 80'i çürük çıktı. Sadece 474 kamu binası güçlendirilebildi.

Radikal/Selim Efe Erdem2 bin kamu binasından 15 bin 169'u incelendi. Bunların yüzde 80'i çürük çıktı. Sadece 474 kamu binası güçlendirilebildi. Bakanlığın talebine rağmen sivil binalar hakkında belediyelerden bilgi gelmedi.

Bayındırlık Bakanlığı, Türkiye'deki kamu ve sivil binalarda deprem riskini belirlemek için 15 Nisan 2005'te belediye başkanı ve valilerden, bulundukları ildeki yapı stokuna ilişkin envanter çıkarılmasını istedi. İsteğe belediyeler kayıtsız kalırken, valiliklerin verilerine göre de durum iyi değil.

Bayındırlık Bakanlığı, ülkedeki yapı stokunun belirlenmesi için 15 Nisan 2005'te tüm belediyelere gönderdiği bir genelgeyle, kamu binaları dışındaki tüm yapıların deprem riski envanterinin çıkarılarak, en kısa sürede bakanlığa iletilmesini istedi. Bakanlık, aynı gün valiliklere de bir genelge gönderdi. Genelgede, eğitim ve sağlık kuruluşları da dahil tüm kamu binalarının deprem riskine karşı envanterinin çıkarılıp iletilmesi istendi.

28 Nisan'la 6 ve 15 Temmuz'da 'acil' uyarılara rağmen belediye başkanlıklarından bakanlığa bugüne kadar hiçbir bilgi iletilmedi. Valiliklerse kamu yapılarına ilişkin envanteri kısa bir süre önce tamamlayabildi. 81 valilikten toplanan verilerin dökümü şöyle:

Okul ve hastaneler de dahil Türkiye'de 52 bin 146 kamu binası var.

Bunların 15 bin 169'u incelendi.

İncelenenlerin yüzde 80'i risk taşıyor. Bunların bazıları güçlendirilmeli, bazıları da yıkılıp yeniden yapılmalı.

Bugüne kadar 474 yapı güçlendirildi, 775'inin takviye projesi hazırlandı.

21 bin 115 yığma yapıdan oluşan okul, hastane veya kamu tesisinin yıkılıp betonarme olarak yapılması gerekiyor.

8 bin 742'si yığma yapı olan 21 bin 802 okuldan 6 bin 9'u incelenebildi.

Bunların 229'u güçlendirildi, 473'ünün güçlendirilme projesi hazırlandı.

3 bin 675'si yığma yapı olan 7 bin 573 hastaneden 2 bin 430'u incelendi.

Bunlardan 36'sı güçlendirildi, 33'ü için güçlendirme projesi hazırlandı.

8 bin 698'i yığma yapı olan 22 bin 770 'diğer' kamu yapılarından bugüne kadar sadece 6 bin 732'si incelenebildi.

Bunların 209'u güçlendirildi, 269'u için güçlendirme projesi hazırlandı.

4.2 katrilyon lira lazım

Belediyelerden veri alamasalar da özel binalar için proje hazırlayacaklarını belirten Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Mahmut Küçük, şunları söyledi: "52 bin kamu yapısının depremlere hazırlanması için 4.2 katrilyon lira gerekiyor. Bir proje hazırlayacağız. Yığma binaları güçlendirmek yerine, yenisini yapacağız. Kamu binaların yüzde 80'i riskli."

Gidişten hiç kimse memnun değil

Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali: Kızılay, şu an herhangi bir yerde meydana gelecek bir afete iki saatte ilk ekibini gönderebilecek bir organizasyona kavuştu. Dünyada ilk beşteyiz. Ancak Marmara depreminin ardından Türkiye'nin afetler konusunda gerekli dersi aldığını söylemek maalesef zor.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı İsmet Cengiz: Depremin altıncı yılında henüz ciddi hiçbir adım atılmadı. Türkiye sadece bir deprem ülkesi değil, akla, plana, bilime aykırı olarak uygulanan rant politikaları nedeniyle bir afet ülkesi haline geldi. Ortalama yılda bir kez yıkıcı felaketler yaşanıyor.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Soğancı:Türkiye, 17 Ağustos depremi sonrası geçen sürede mühendislik-mimarlık ve planlama anlamında afet yönetimi açısından yeterli düzeye gelmedi. Türkiye'nin henüz üzerinde uzlaşılmış ve toplumsal mutabakatı sağlanmış bir deprem stratejisi yok, depreme hazırlıksız.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu:Depremin üzerinden altı yıl geçmesine rağmen gerekli dersin çıkarılmadığı görülüyor. Türkiye topraklarının yüzde 93'ü deprem kuşağı üzerinde. Böyle bir ülkede depreme karşı gerekli önlemleri almamak, adeta 'cinayete ortak olma' anlamını taşımaktadır.

Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu: Altı yılda neler yapıldığına dair bir çizgi çekmek gerekirse, mühendislik anlamında fazla bir şey olduğunu söyleyemem. Bir çok belediye 'Kentsel Dönüşüm' adı altında bir sürü işlere girişti. Bu konuda ciddi sıkıntılar var. Belediye başkanları veya belediyelerin sabrı taştı. Birileri, 'Ben siyasi iktidarım, ben yönetiyorum' diyerek odaları dinlemeden, sivil toplum örgütlerini dinlemeden, 'Ben yaparım' diyorsa, bunda yanılıyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremden-6-yil-sonra-devletin-dehset-raporu_32300.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!