Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Depreme Dayanıklı Bina Yarışması'nda Başvurular Başladı

DASK tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda ön kayıt süreci 16 Şubat'a kadar devam edecek.

yapi.com.tr
Depreme Dayanıklı Bina Yarışması'nda Başvurular Başladı

DASK tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na ön başvuru süreci başladı.  Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Bölümlerinde okuyap öğrencilerin katılımlarına açık olan yarışmaya katılmak için 26 Şubat'a kadar ön kayıtların tamamlanması gerekiyor. Takımlar bu yıl, ofis binası projeleriyle yarışmaya katılım gösterecek. Yarışmayı kazanan takıma deprem sarsma masası hediye edilecek.

Hedef: Türkiye'yi birlikte inşa etmek
DASK'ın en büyük hedefinin depremlerdeki can kaybı ve hasarları engelleyerek Türkiye'yi yeniden inşa etmek olduğunu belirten DASK Koordinatörü İsmet Güngör: "Bunun önemli adımları kentsel ve bireysel deprem bilincinin oluşturulması ve tüm yapıların yeterli deprem performansına haiz olmasıdır. Bu noktada dördüncüsünü düzenlediğimiz yarışmamızla gerekli deprem performansına sahip binaların üretilmesinde önemli rol üstlenecek olan geleceğin inşaat mühendislerine, deprem riski altındaki ülkemizde proje yaparken, en azından, nelere dikkat etmeleri gerektiğini göstermeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Dördüncü kez düzenleniyor
Doğal Afet Sigortaları Kurumu depreme dayanıklı bina tasarım Yarışması'nın dördüncüsü için ön kayıt döneminin başladığını duyurdu. Bu dönemde katılımcılaın taşıdığı projelerin yarışma jürisi ve Teknik Danışma Kurulu tarafından incelenmesi ve finale kalacak takımların belirlenmesi aşamaları gerçekleştiririlecek. Yarışmayı final günü birinci olarak bitiren takıma 'deprem sarsma masası' hediye edilecek.

16 Şubat'a kadar başvuru yapılabilecek
Bu sene 4. Levent'te ofis binası projelerinin katılım göstereceği DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması'na 5'er kişilik takımlar halinde başvurular yapılaccak. Çoğunluğu inşaat fakültesi öğrencileri olmak üzere Mimarlık bölümünde okuyan öğrencilerin de katılımı bekleniyor. Kayıt sürecinin  gerçekleştirileceği ilk aşama 16 Şubat 2018 tarihine kadar sürecek. Yarışmacılar bu süre içinde projelerini  daskbinatasarimi.com üzerinden iletmek zorunda olacak. Bina projelerinin ön elemeden geçmesinin ardından başlayacak ikinci aşamada takımların projelerini DASK tarafından sağlanacak malzemelerle teknik şartnameye uygun bir biçimde yeniden oluşturmaları istenecek.

Kazananı ‘sarsma masası’ belirleyecek
Yarışmanın üçüncü aşamasında ise üniversite öğrencileri tarafından tasarlanan bina maketleri şartnameye uygunlukları ve sarsma masasındaki dayanıklılık düzeylerine göre değerlendirmeye alınacak. Üç kuvvetle yer hareketinden herhagi birinde yıkılmayan binalar arasında seçim yapılacak ve bu kapsamda farklı parametreler değerlendirmeye alınacak. Yarışmanın kazananı en başarılı tasarım ve uygulamayı yapma ölçüsüne göre belirlenecek. İlk üç dereceye giren takımı ödüllendirileceği yarışmada birinci olan takıma deprem sarsma masası hediye edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depreme-dayanikli-bina-yarismasinda-basvurular-basladi_162625.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!