Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depremin Çözümü Topuktaşından Bina

Halk arasında 'Topuktaşı', 'Süngertaşı', 'Hışırtaşı' gibi isimlerle adlandırılan pomzanın, hafif ve gözenekli yapısı yardımıyla depreme dayanıklı b

Akşamb>Halk arasında 'Topuktaşı', 'Süngertaşı', 'Hışırtaşı' gibi isimlerle adlandırılan pomzanın, hafif ve gözenekli yapısı yardımıyla depreme dayanıklı binaların yapımında kullanıldığı bildirildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lütfullah Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pomzanın volkanik faaliyetler sürecinde oluşan, gözenekli yapıya sahip bir kayaç olduğunu kaydetti. Pomzanın kimyasal tepkimesiz olduğunu 1asit, baz ve tuzlarla reaksiyona girdiği zaman karakteristik yapısında bir değişme olmadığını belirten Gündüz, 'Ayrıca bu taş, karakteristiği nedeniyle yanmaz bir malzemedir. Son derece hafiftir. Bünyesinde insan sağlığına zarar verici herhangi bir zararlı madde yoktur. Yosun tutmaz. Bu yüzden böcekler, bu kayacın içinde yaşayamaz' dedi.

Yapı malzemesi olarak bakıldığında pomzanın betona göre yüzde 80 daha hafif bir malzeme olduğuna dikkati çeken Lütfullah Gündüz, bu sayede binalara binen ölü yükün hafiflediğini, binaların depreme karşı daha dayanıklı hale geldiğini söyledi. Gündüz, pomzanın, özellikle yanal deprem şok dalgalarının etkisini azaltma özelliği gösterdiğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremin-cozumu-topuktasindan-bina_16682.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!