Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depremler ‘Domino Etkisi’ Yaratıyor

Büyük depremlerin yol açtığı yüzey dalgalarının dünyanın diğer ucunda başka depremleri tetikleyebileceği bildirildi.

Milliyet GazetesiSPAN lang=EN> ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan araştırmada, 1990’dan bu yana meydana gelen ve büyüklüğü en az 7.0 olan 15 büyük depremden 12’sinin yarattığı yüzey dalgalarının, başka kıtalardaki fay hatlarında sismik aktiviteye yol açtığı belirlendi. Örneğin Aralık 2004’te Güneydoğu Asya’da meydana gelen ve büyük bir tsunami yaratarak 230 bin kişinin ölümüne yol açan depremin, Alaska, Kaliforniya ve Ekvador’da sismik aktiviteye yol açtığı tespit edildi.

Araştırmanın sonuçlarını İngiliz “Nature Geoscience” dergisinde yayımlayan bilim adamlarından Tom Parsons, “Yüzey dalgalarının seyahat edebildikleri biliniyordu. Ancak çoğu bilim adamı bu dinamik olarak tetiklenen depremlerin olağandışı durumlar olduğunu düşünüyordu. Oysa her zaman, her yerde oluyorlar” dedi.
Parsons, yüzey dalgalarının tetiklediği depremlerin büyüklüğünün genellikle 3.0-5.0 arasında olduğunu ancak bazı durumlarda tetiklenmeye yol açan orijinal depremden daha büyük de olabildiğini söyledi. Parsons, son 25 yılda 8 kez, yüzey dalgalarının tetiklediği depremlerin, büyüklüğü en az 7.0 olan orijinal depremden daha şiddetli olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremler-domino-etkisi-yaratiyor_61749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!