Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Depremlerin Maliyeti 3 Katrilyon Lira

Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdulkadir Akcan, 1999 yılından bu yana bazı yerleşim birimlerinde meydana gelen depremlerden sonra yapılan harcamaları

NTV-MSNBC/27.07.2002b>Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdulkadir Akcan, 1999 yılından bu yana bazı yerleşim birimlerinde meydana gelen depremlerden sonra yapılan harcamaların 3 katrilyon 194 milyar liraya ulaştığını bildirdi.
DYP Amasya Milletvekili Ahmet İyimaya’nın yazılı soru önergesini yanıtlayan Akcan, deprem için alınan iç ve dış yardımların Ziraat Bankası’nda açılan merkezi bir hesapta toplandığını belirtti.

Abdulkadir Akcan, yardımların amacına uygun olarak kullanıldığını ve bunların Deprem Hesaplarını Denetleme Komisyonu’nca denetlendiğini kaydetti.

“SORUŞTURMAYA İNTİKAL YOK”
Akcan, yanıtında, deprem harcamaları konusunda soruşturmaya konu olacak herhangi bir durumun intikal etmediğini de bildirdi.
Bakan Akcan, yardımların yanı sıra Maliye Bakanlığı’nca bütçeden ayrılan ödenek ile alınan kredilerin harcandığı yerlerin kamuoyuna açıklandığını belirterek, “Maliye Bakanlığı’na intikal ettirilen bilgilere istinaden tespit edilebilen deprem harcamalarının toplamı 2002 yılı Mart ayı sonu itibariyle 3 katrilyon 194 trilyon liradır” dedi.

SOSYAL YARDIMLAR
Akcan’ın verdiği bilgiye göre, yapılan bu harcamalar Bolu-Düzce, Çankırı ve Afyon’da meydana gelen depremler sonrasında yapılan harcamaları da kapsıyor. Harcama kalemleri arasında acil yardım, altyapı çalışmaları, konut yapım ve onarım giderleri ile sosyal yardımlar yer alıyor.

BÜTÇEDEN AYRILAN ÖDENEK 955 TRİLYON
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca Marmara Bölgesi’ndeki deprem sonrasında bugüne kadar 1 katrilyon 255 trilyon 993 milyar lira sarfedildi. Bu paranın 955 trilyon lirası bütçeden ayrılan ödeneklerden, 173.8 trilyon lirası kredilerden ve 127.1 trilyon lirası da bağışlardan karşılandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremlerin-maliyeti-3-katrilyon-lira_1183.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!