Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Samsun’da Depreme Dayanaklı Yapı Üretimi

Samsun’da, deprem testlerinde uygun çıkmayan binaların yapımının, çözüm bulununcaya kadar durdurulmasını istedi. Samsun’un 1. ve 2. derece d

NTV-MSNBCb>Samsun’da, deprem testlerinde uygun çıkmayan binaların yapımının, çözüm bulununcaya kadar durdurulmasını istedi.

Samsun’un 1. ve 2. derece deprem bölgesi olması nedeniyle olası bir depremde meydana gelebilecek hasarların önlenebilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmanın sonuçları, Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunuldu.

Çalışmada, hazır beton kullanılmasının zorunlu hale getirilmesi, dökülen betonlardan incelenmek üzere numune alınarak gerekli testlerin yapılması, testlerde uygun çıkmayan inşaatların çözüm bulununcaya kadar durdurulması, TSE normlarına uygunluğunun belirlenmesi ve elde edilen sonuçların yapı defterlerine işletilmesi önerildi.

Ayrıca, ilgili kurumlardan sertifikalı olmayan inşaat ustalarına inşaat yaptırılmaması, İnşaat Ustaları Mesleki Eğitim Kursları açılarak dersler verilmesi, inşaat yapımında fenni mesuliyet üstlenmiş teknik elemanların görevlendirilmesi gibi konularda ele alındı.

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, amaçlarının herhangi bir afette can ve mal kaybını en aza indirmek olduğunu belirterek, “Biz bir çalışma yaptık ve bir öneri sunduk. Valilik genelgesi şeklinde Resmi Gazete’de yayımlanmasını istedik. Çünkü bu şekilde daha yararlı olacağına inanıyoruz” dedi.

Öncü, kentin olası bir depremde büyük ölçüde tehlike altında bulunduğunu belirterek, raporda yer alan bazı konuların resmi nitelik kazanarak biran önce yürürlüğe girmesi için yetkililerin gerekli duyarlığı göstermesi gerektiğini de söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsunda-depreme-dayanakli-yapi-uretimi_915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!