Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul’un Deprem Riski Raporu

Amerikan Kızılhaç Örgütü’nün isteği üzerine, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nce, “İstanbul Metropolitan A

NTV-MSNBC/24.07.2002
1


b>Amerikan Kızılhaç Örgütü’nün isteği üzerine, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nce, “İstanbul Metropolitan Alanında Deprem Riskinin Değerlendirilmesi” başlıklı bir rapor hazırlandı.

Raporda, 7.5 büyüklüğündeki olası bir depremde can kayıplarının yanı sıra çok sayıda yaralı olacağına da dikkat çekilerek, sağlık hizmetlerinin aksamaması için sağlık kurumlarını içeren sistemli bir yapısal güçlendirme kampanyası başlatılması gerektiği vurgulandı.
Amerikan Kızılhaç Örgütü’nün, İstanbul’da olası büyük bir deprem sonrasında gereksinim duyulacak acil yardım, barınma ve sağlık hizmetlerinin lojistik planlamasında kullanılmak üzere hazırlanmasını istediği rapor, Enstitü’nün Deprem Mühendisliği Bölümü’nce tamamlanarak ilgili kuruluşa teslim edildi.

400 SAYFALIK RAPOR
Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik yürütücülüğünde Prof. Dr. Nuray Aydınoğlu, Prof. Dr. Özay Yüzügüllü ve ölümünden önce Prof. Dr. Aykut Barka ile Doç. Dr. Bilge Siyahi ve Doç. Dr. Eser Durukal’ın yanı sıra çok sayıda araştırma görevlisinin de katkısıyla hazırlanan “İstanbul Metropolitan Alanında Deprem Riskinin Değerlendirilmesi” başlıklı yaklaşık 400 sayfalık raporda, Marmara Denizi’nden geçen ana fayın kırılması ile oluşabilecek 7.5 aletsel büyüklüğünde bir depremin sonuçları ele alındı.

BİLİMSEL YÖNTEMLERLE KAYIP TAHMİNİ
Olası depremde meydana gelebilecek bina hasarları, bu hasarlarla ilgili mali kayıplar, can kayıpları ve yaralanmalar ile sağlık hizmetleri ve geçici barınma gereksinimlerinin bilimsel yöntemlerle tahmin edildiği belirtilen raporda, yapılan tahminlerin kent içindeki sayısal dağılımları, hazırlanan haritalar üzerinde ayrıntılı olarak gösterildi.
Bina hasarlarının, Devlet İstatistik Enstitüsü bina sayımı verilerinin sınıflandırılması ile elde edilen envanter bilgileri esas alınarak, fay özellikleri ve yerel zemin koşullarına göre tahmin edildiği belirtilen raporda, İstanbul’daki hastanelerin ve diğer sağlık tesislerinin de olası bir şiddetli depremden büyük ölçüde etkileneceğine dikkat çekildi.

HASTANELERE YAPISAL GÜÇLENDİRME
Raporun “sonuç” bölümünde, yapılan çalışmanın, uluslararası kabul görmüş modern bilimsel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen bir hasar ve kayıp tahmini çalışması olduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi:
“Rapor, özellikle deprem sonrası acil yardım ve sağlık hizmetleri ile geçici barınma gereksinimlerinin lojistik planlaması için rasyonel bir veri tabanı oluşturmaktadır. Lojistik planlamada, kullanıcıların raporda üretilen tüm sayısal bilgilere ‘Coğrafi Bilgi Sistemi’ (GIS) platformunda yaklaşık 400 metre x 600 metre boyutundaki küçük bölgeler bazında erişebilmesi olanağı sağlanmıştır. Ancak gözardı edilmemesi gereken önemli bir husus, İstanbul’daki hastane ve sağlık tesislerinin, büyük bir deprem sonrasında kendilerinden beklenen yoğun sağlık hizmetini kesintisiz bir biçimde yerine getirebilecek düzeyde deprem dayanımına sahip olup olmadıkları konusudur. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı, üniversite, SSK ve özel sağlık kurumlarını içeren sistemli bir yapısal güçlendirme kampanyasına vakit geçirilmeden başlanmalıdır. Ayrıca, İstanbul’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı 26 hastane kompleksinde yer alan binalar için Dünya Bankası kredisiyle hazırlatılmış bulunan güçlendirme projelerinin, yine Dünya Bankası’ndan sağlanması mümkün olan kaynaklarla hayata geçirilmesi özel bir önem taşımaktadır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-deprem-riski-raporu_1182.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • selam, ben 37 yaşında eşinden ayrılmış yaşamak için hiç bir güvencesi olmayan madur bir kadınım. iş arıyorum, konumumdan dolayı şahsa ait işyerlerine müracat ediyorum. 2. sınıf insan muamelesi görüyor yada tacize uğruyorum. özel sektöre müracat ediyorum yaş sınırı var diye giremiyoruz. size soruyorum bakanım, 29 yaş sınırı konulan bu ülkede nasıl iş bulacaz, nasıl yaşıycaz. dürüst yaşamak suçmu, neden kadınlarımıza sahip çıkılmıyor. ne aile sahip çıkıyor ne devlet... ben ülkenin vatandaşı değilmiyim. hiç bir kurumda denetleme yok. sigortasız 500 tl maaşla insan çalıştırılıyor. kiralar en ucuz 300 tl, yol parasıda 150 tl. size soruyorum 50 tl elektrikmi su parasımı. kuru ekmeğe bile para kalmıyor, günah ya. sertifika alıyoruz yine iş yok. benim anladığım artık bu ülkede elek üstü elek altı var. zenginler bizim sırtımızdan az maaşla çok iş yaptırarak bir kat daha büyüyorlar, hak reva değil bu. dul kadın olarak etrafında leşkargalar gibi ayağını kaydırmaya çalışan erkek sürüsüyle uğraşıyoruz. lütfen tekrar yapılandırmalar yapılsın ve kadınlarımız bu çileli hayattan kurtulsun. bizimde bu güzel türkiyemiz'de insanca yaşamaya hakkımız olsun. SAYGILARIMLA... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!