Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depremzede Girişimciye "Yatırımını Bitirmediği İçin Teşvik Engeli" Kalktı

Deprem bölgelerindeki yatırımcıların, 17 Ağustos 1999 depremi öncesinde teşviklendirilen yatırımları tamamlanmamış bile olsa tamamlanmış sayılarak,

Dünyab>Deprem bölgelerindeki yatırımcıların, 17 Ağustos 1999 depremi öncesinde teşviklendirilen yatırımları tamamlanmamış bile olsa tamamlanmış sayılarak, bu yatırımcıların yeniden teşvik alabilmelerinin önü açıldı.

Bakanlar Kurulu'nun aldığı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi. 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 tarihlerindeki depremlerden zarar gören Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Bolu illerindeki deprem öncesi teşviğe bağlanmış yatırımlar tamamlanmış sayılacak. Böylece, daha önce teşvik aldığı yatırımları tamamlamadığı gerekçesiyle teşviklerden yararlanamayan bölge yatırımcılarının yeniden teşvik edilebilmesinin önü açıldı.

Bakanlar Kurulu Kararı'nın konuya ilişkin birinci maddesi şöyle:

"Madde 1 - 10/6/2002 tarihli ve 2002/4367 sayılı Kararnamenin eki Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’ın geçici 1 inci maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

(28/12/2001 tarihli ve 4731 sayılı Kanunun geçici 2 nci maddesine istinaden, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Bolu illerinin merkez ve ilçelerinde yapılacak yatırımlar için 17/8/1999 tarihinden önce düzenlenmiş teşvik belgesi kapsamı yatırımlar, yatırım indirimi, vergi, resim ve harç istisnası ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu uygulaması açısından ilgili mevzuatında yazılı olan şartlara bakılmaksızın tamamlanmış kabul edilir. Ayrıca, talep edilmesi halinde bu kapsamdaki yatırımlar, teşvik belgelerinde öngörülen yöre ve il sınırları dikkate alınmaksızın alt yapı müşterekliği, yatırımın bütünlüğü, diğer belge şart ve karakteristik değerleri ile teşvik belgelerinin tabi olduğu kararname ve tebliğ hükümlerine bağlı kalınmaksızın, mevcut haliyle tamamlanmış sayılarak tamamlama vizeleri yapılır.)"

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremzede-girisimciye-yatirimini-bitirmedigi-icin-tesvik-engeli-kalkti_5683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!