Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depremzedeler Kalıcı Konutlardan Memnun Değil

Bolu’da 12 Kasım 1999 depreminden sonra Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yaptırılan kalıcı deprem konutlarına taşınanlar, konutlarının tab

NTV-MSNBCb>Bolu’da 12 Kasım 1999 depreminden sonra Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yaptırılan kalıcı deprem konutlarına taşınanlar, konutlarının taban, tavan ve duvarlarındaki dökülmeden, üst kattan alt katlara su sızıntısı olmasından şikayetçiler.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yetkilileri ise deprem konutlarında, depremzedeler için tehlike oluşturan bir sorun bulunmadığını bildirdiler.

Kalıcı deprem konutlarında yaşayan depremzede Emin Aydoğan, eve ilk taşındıkları günden beri tehlike altında olduklarını ileri sürerek, “Bütün evin alçı sıvaları dökülüyor. Gece uyurken üzerimize alçılar düşüyor. Bizi ilk önce deprem, sonra da onun konutları yıktı” dedi.
Kalıcı konutlarda fuel-oil için yapılan ısınma tesisatının iptal edildiğini ve kömürlü sisteme geçildiğini belirten Aydoğan, şunları söyledi: “Eskiden ayda 60 milyon lira fuel-oil için veriyorduk, şimdi ise kömüre 80 milyon lira veriyoruz. O kadar para harcanarak yapılan fuel-oil tesisatı durup dururken iptal edildi, artık kömür kullanılacağı söylendi. Başka evimiz yok, tekrar çadırlara mı dönelim? Burada kalmaktan başka çaremiz yok. Hızlı yapacağız diye, sanki kartondan ev yapmışlar.”

“ÜST KATTAKİ TUVALET SULARI, ALT KATLARA SIZIYOR”
İsminin açıklanmasını istemeyen başka bir depremzede ise kalıcı konutlarda bulunan binalarda her gün kavga yaşandığını, komşuluk ilişkilerinin kalmadığını söyleyerek, “Tuvalet ve banyolarda bulunan su giderlerinde boru bağlantıları yapılmamış. Yukarıdan su döküldüğünde, fayans aralarından alt kata sızıyor. Bunu üst katımızda oturan komşularımıza her gün söylemek zorunda kalıyoruz. Alt katımızdakiler bize söylüyor. Her gün tartışma yaşıyoruz” dedi.

“EVİMİN TABANI YAVAŞ YAVAŞ ÇÖKÜYOR”
Depremde evsiz kaldıktan sonra buraya yerleştiğini söyleyen Mürüvvet Ergin, evinin tabanının yavaş yavaş çöktüğünü vurgulayarak, şöyle konuştu: “Şu an evdeki odaların tabanı 10-15 santimetre çökmüş durumda. Eşyalarımızı odaların kenarlarına koyup, ortayı boş bırakıyoruz. Ev içinde yürümekten korkuyoruz. Geçtiğimiz yıl şikayetimiz üzerine Ankara’dan mühendisler geldi. Evlerde inceleme yaptıktan sonra (Hasarı biz karşılayacağız, gerekli raporları tuttuk, siz merak etmeyin) dediler ve bir daha kimseyi görmedik. Enkaz altında kalmadık ama göçük altında kalmaktan korkuyoruz. Biz yaptırdıkça, evin bir yeri çöküyor.”

BAKANLIK: “CİDDİ SORUN YOK”
Bayındırlık Bakanlığı yetkilileri ise 12 Kasım depreminden sonra Bolu’da yaşayan depremzedeler için Avrupa Kalkına Konseyi Bankası’ndan alınan kredi ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından toplam bin 734 deprem konutu yaptırıldığını belirterek, “Konutların bin 458’i 2000 yılında tamamlandı, 276’sı ise 2002 yılında tamamlanarak, depremzedelere teslim edildi. Sadece 14-15 tanesi boş olan konutlarla ilgili büyük bir sorun bakanlığa intikal etmedi” dediler.
Kalıcı deprem konutları ile ilgili olarak kendilerine daha çok sıva çatlağı sorununun intikal ettiğini anlatan Bayındırlık Bakanlığı yetkilileri, “Deprem bölgesindeki konutlarda, depremzedeler için tehlike arz eden bir sorun yok” diye konuştular.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremzedeler-kalici-konutlardan-memnun-degil_5312.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!