Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Depremzedenin 11 Trilyonu Kayıp

Kızılay'ın depremzedeler için kullanılmak üzere 2000 yılında Başbakanlık'a aktardığı ve bugünkü değeri 11 trilyona ulaşan deprem parası bulunamıyor. S

Digimedya
Depremzedenin 11 Trilyonu Kayıp

ızılay'ın depremzedeler için kullanılmak üzere 2000 yılında Başbakanlık'a aktardığı ve bugünkü değeri 11 trilyona ulaşan deprem parası bulunamıyor. Skandal, Kızılay Başkanı Ertan Gönen'in toplanan bağışların depremzedeler için kullanılmadığı iddiası ile geçtiğimiz hafta Başbakanlık'a yaptığı yazılı başvurusu ile ortaya çıktı.

Yaklaşık 6.8 milyon dolar

Yazıda, 'Başbakanlık hesabına 31 Mart 2000'de yatırılan 2 trilyon 425 milyar TL, 429 bin 445 mark, 2 milyon 425 bin 571 dolar, 11.780 sterlin, 6.458 Euro, 1.500 Hollanda Florini'nin, Kızılay hesabına aktarılmasını uygun mütaalayla yerine getirilmesini tensiplerinize arz ederim' denilerek, 'Paramızı geri verin' mesajı gönderildi. O günkü kurla 6.8 milyon dolar olan bu para şimdi 11 trilyon lira.
Yazı Başbakanlık'ı karıştırdı. Müsteşar Füsun Koroğlu 'Yazı geldi, araşıtrıyoruz' dedi. Sonra Başbakanlık kasasında böyle bir paranın olmadığı bildirildi. Eski hesaplar ve kayıtlar incelemeye alındı. Başbakanlık'ta, konu bugün görüşülecek. Yazının aktarıldığı Teftiş Kurulu'nun Başkanı Osman Nuri Oduncu, bağışları kayıt altına aldıklarını, harcamanın 'makamın yetkisinde' olduğunu açıkladı.

Daha önce de istenmişti

Kızılay'ın yazısına, Başmüfettiş Bülent Tarhan'ın gönderdiği cevap ise çok anlamlı ve dikkat çekiciydi: 'İstediğiniz paraların kayıtlarına ulaşılması ve harcama yapılmaması durumunda tarafınıza iade edilecektir.' Kızılay, daha önce de paranın iadesini istemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremzedenin-11-trilyonu-kayip_1721.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!