Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Dere Yatakları İşgal Edilmemeli'

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, AKP Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı'nın, Antalya'nın çevre sorunlarına ilişkin gündemdışı konuşmasına yanıt verdi. Antalya'da, çok kısa sürede, 1 yıldaki yağıştan yüzde 25 oranında daha fazla yağış olduğunu ifade eden Eroğlu, ildeki sel felaketinin ardından yapılan çalışmalar

Cumhuriyet Portal
'Dere Yatakları İşgal Edilmemeli'

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, AKP Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı'nın, Antalya'nın çevre sorunlarına ilişkin gündemdışı konuşmasına yanıt verdi. Antalya'da, çok kısa sürede, 1 yıldaki yağıştan yüzde 25 oranında daha fazla yağış olduğunu ifade eden Eroğlu, ildeki sel felaketinin ardından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Eroğlu, Başbakanlıkça, ilgili kaymakamlıkların hesabına 275 bin lira gönderildiğini belirtti.

Eroğlu, hükümetleri döneminde, Antalya'daki 16 derenin ıslah edildiğini vurguladı. Antalya'da mavi bayrak sayısının 161'e çıktığını dile getiren Eroğlu, kentin, dünyadaki en temiz sahiller arasında ilk 3'te yer aldığını kaydetti. Konuşmasında, Edirne'deki sel felaketine de yer veren Eroğlu, kentte uzun yıllar ortalamasının, yaklaşık 3 katı kadar yağış görüldüğünü söyledi.

Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen hafta Edirne'de, tarihi köprünün yanında, alternatif köprü yapılması için talimat verdiğini belirtti. Bazı baraj kapaklarının, yurttaşlara haber verilmeden açıldığına yönelik haberlere işaret eden Eroğlu, çevredeki bütün yurttaşlara haber verilmesinden sonra kapakların açıldığını vurguladı. Taşkınlardan korunmak amacıyla Başbakanlıkça 2006 ve 2010'da iki tebliğ yayımlandığını anımsatan Eroğlu, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, belediyelerin, özel idarelerin ve yurttaşların, buna uygun hareket etmesini istedi.

Eroğlu, taşkınların; dere yataklarının işgal edilmesi, buralara moloz, harfiyat malzemelerinin dökülmesi gibi nedenlerden kaynaklandığına dikkati çekerek, ''Bunlar, derenin ağzının şişe ağzı gibi tıkanmasına, taşkına neden olmaktadır. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımız da özellikle dere yataklarını işgal etmemeli, dere yataklarını gözleri gibi koruması hususunda hassas olmaları geriyor. Vatandaşlarımız çoğu zaman, yaz aylarındaki dere yataklarının debisine bakarak, bir şey olmayacağı kanaatine kapılıyor'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dere-yataklari-isgal-edilmemeli_77220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!