Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Derenin İntikamı Ağır Olur"

Başbakan Tayyip Erdoğan, Afet Kordinasyon Merkezi (AKOM)’da yaptığı basın toplantısında, Trakya ve İstanbul’da yaşanan sel baskınlarının yüzyılın felaketi olduğunu söyledi. Konuşmasına, baskınlarda hayatını kabedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Erdoğan, "Dere ıslah çalışmalarının önüne her zaman engeller kondu. Sanırım son olaylar

Vatan Gazetesi
"Derenin İntikamı Ağır Olur"

Trakya ve İstanbul’daki sel baskınlarını ‘yüzyılın felaketi’ olarak tanımlayan Başbakan Erdoğan, "Dere ıslah çalışmalarının önüne her zaman engeller kondu. Sanırım son olaylar bunu ortadan kaldırır" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Afet Kordinasyon Merkezi (AKOM)’da yaptığı basın toplantısında, Trakya ve İstanbul’da yaşanan sel baskınlarının yüzyılın felaketi olduğunu söyledi.  Konuşmasına, baskınlarda hayatını kabedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Dün ve bugün Trakya ve İstanbul’da meydana gelen yağışlar sebebiyle büyük felaketlerle karşı karşıya kaldık. Bu olsa olsa 'yüz yılda bir olur' diye tanımlanacak bir durum. Son on yıllara baktığımız zaman metrekareye en fazla yağışın düştüğü yıl, benim belediye başkanı olduğum 1996 yılı. O da metrekareye 64 kilogram düşmüş. Şimdi 180 ile 285 kilogram arasında. Bu bambaşka bir felaket. Bu felakette maalasef İstanbul’da 26, Tekirdağ’da 5 vatandaşımız hayatını kaybetti. 9 vatandaşımız da kayıp."

Başbakan Erdoğan, her felaketten çıkarılması gereken dersler olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

Kamulaştırma engelleniyor

"Yıllardır bizim bu derelerde ıslah çalışmaları gayretimiz var. Bu benim belediye başkanlığım döneminde başladı. Ancak bu çalışmaların önünde her zaman engeller kondu. Sanıyorum şu olaylar, bu engelleri ortadan kaldırır. Kamulaştırma çalışmaları gayretini engelleye çalışanlar bu günü görmelidir. Ne kadar çalışılırsanız çalışın bizim bu tür felaketleri minimize etmemiz gerekiyor. Bunun için ıslah çalışması yapacağız. İmara uygun davranacağız."

İlk hedef Ayamama

Erdoğan, İstanbul’da ıslah edilen derelerde şu an bir sıkıntı yaşanmadığını dikkat çekerek, buna Küçükköy’ü örnek gösterdi: "Atalarımız, 'Derenin intikamı ağır olur' demişler diyen Erdoğan şöyle konuştu: "Dere yataklarındaki ne tür olursa olsun, bütün yerleşimleri bizim süratle kaldırmamız lazım. Biz, gerek valilik gerekse belediye olarak bu konuda adımımızı atacağız. Yarın çalışmalara başlayacağız. Ancak vatandaşlar önümüzde engel olursa bu işi kısa sürede yapamayız. El ele verip kısa sürede bu yapılanmayı yapmalıyız. Bu adımı da Ayamama Deresi’nde başlatacağız."

Eroğlu: Bu hakikaten bir tufan belirtisi

Çevre ve Orman Bakanı Eysel Eroğlu "1 yılda yağacak yağmur 48 saatte yağdı. Buna hiçbir yerde alınacak önlem yoktur" dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bir yılda yağacak yağışın neredeyse üçte birinin 48 saatte yağdığını belirterek, "Bu hakikaten bir tufan belirtisidir. Buna ne Türkiye’de ne Amerika’da ne de hiçbir yerde alınacak önlem yoktur" dedi. Dere yatağının işgal edilmesi ya da dere kesitlerinin daraltılması sonucu taşkınların yaşandığını ifade eden Bakan Eroğlu, "Ne zaman dere yatağı işgal edilirse yatak tekrar işgal edilen alanı belli bir süre sonra da olsa geri alır. Bu tabiatın kuralıdır. Vatandaşlarımız dere yatağına ev yapmışsa bunu kaldıracağız. Bunun başka çaresi yoktur" diye konuştu. Bir çok köprü kesitinin de dar yapıldığına dikkati çeken Eroğlu, giriş kesiti saniyede 200 metreküp su geçecek şekilde yapılan bir köprünün çıkışının ise 50-60 metreküpe düştüğünü, bunun da taşkınların yaşanmasındaki bir başka sebep olduğunu vurguladı. Bakan Eroğlu, bir gazetecinin dere ıslah çalışmalarında hesap hatası yapılıp yapılmadığı şeklindeki sorusu üzerine, dere ıslah çalışmalarının belli bir debiye göre hesaplandığını, 500 ya da bin yılda bir görüle-cek debiye göre hesap yapmanın mümkün olmadığını belirtti.

Atalay: Tespitler yapılıyor. Maddi hasar telafi edilecek

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, selden zarar görenlere yardım edileceğini açıkladı: "Burada maddi bir sorunumuz yok. Şu anda acil ihtiyaçların karşılanması için başbakanlığımızdan gerekli kaynaklar gönderildi. Vatandaşlarımız bu konuda sıkıntı çekmeyecek. Tespitler yapılacak maddi, hasarlarımız hepsi giderilecek. Yani burada vatandaşlarımız rahat olsunlar. Hızlı şekilde tespitler yapılıyor. Bizi üzen can kayıpları. Onları geri getiremiyoruz. Bunlar tabi maddi bedeli olmayan insanların kaybı. Ailelerine gerekli ödemeler yapılacak. Hayatın normale dönmesi için elden gelen her şey en kısa sürede yapılacak. Ama bizlere düşen felaket gelip geçtikten sonra acısını bir an önce dindirmek zararları bir an önce telafi etmek. Ve normal hayata bir an önce başlamak."

Güler: Son yılların en büyük doğal afeti

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul’da son yıllarda hiç yaşanmayan bir doğal afet yaşandığını belirterek şunları söyledi: "Mahalli güvenlik güçlerimiz bu konuda gerekli ikazları yapıyorlar ama cumartesi ve pazar günü için de yeniden dikkatli olmaya devam edeceğiz ve gerekli uyarılarda bulunacağız. Olay, yüzyılda bile rastlanamayacak bir afet konumundadır. İstanbul’a 1 senede yağan yağışın 3’te 1’i, 1,5 günde ve çok kısa bir süre içerisinde, yani 3-4 saatlik bir süre içerisinde yağdı. Böyle bir yağışı hiç bir altyapının taşıması mümkün değil. Kaldı ki altyapıda da bazı sorunlarımız yok değil ama bu yağış maalesef çok güçlü altyapıların bile dayanamayacağı nitelikte. Amerika’da da oluyor biliyorsunuz, Avrupa’da da oluyor. Burada yapılacak ilk şey, can ve mal güvenliğini öncelikle gözetmektir. Bu konuda devlet verimli bir kaynak tahsisi, örnek bir iş birliğiyle ve bütün gücüyle, zamanında ve etkin bir şekilde olaya müdahale etmeyi başarmıştır."

Topbaş: Hepimizin hataları var çevreye saygılı olmalıyız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki sel felaketiyle ilgili konuştu, "Hepimizin hataları var. Gezegenimizi kötü kullanıyoruz. Çevreye ve doğaya saygılı olmak zorundayız. Teknolojik gelişmeleri yaparken de çevremizi nasıl etkilediğimizi düşünmek zorundayız" dedi. AKOM merkezinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Topbaş, bozulan ekolojik dengeye dikkat çekti ve "İnsanlar doğal afetler karşısında çaresiz kalıyor. Çevreye ve doğaya saygılı olmak zorundayız. Teknolojik gelişmeleri yaparken çevremizi nasıl etkilediğimizi düşünmek zorundayız. İstanbul’un topoğrafyası malum" diye konuştu.

"Cuma günü yağışların daha yoğun devam etmemesini umuyorum" diyen Topbaş, "TIR’ların nasıl konserve kutusu gibi savrulduğunu gördük. Bu çok acı. Yağışın devam etmemesini diliyorum. Doğru yerlerde doğru yapılar yapmak gerekir" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı: Şebeke suyunu şimdilik kullanmayın

Sağlık Bakanlığı, İstanbul ve Tekirdağ’da selin ardından, temiz su ve gıda tüketimine önem verilmesi, şebeke suyunun ikinci bir duyuruya kadar içme amacıyla kullanılmaması, böcek, kemirgen ve yabani hayvanlarla temastan kaçınılması konusunda vatandaşları uyardı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul ve Tekirdağ’daki sel baskınları üzerine Bakanlık Kriz Merkezi’nin konunun uzmanlarıyla derhal izleme ve gerekli tedbirleri yürürlüğe koyma sürecini başlattığı da belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/derenin-intikami-agir-olur_72207.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!