Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Design Turkey 2018 Endüstriyel Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu

T.C. Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliğiyle, TURQUALITY® Programı kapsamında gerçekleştirilen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 7. kez sahiplerini buldu.

yapi.com.tr
Design Turkey 2018 Endüstriyel Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu

T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Design Week Turkey kapsamında Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri de sahiplerini buldu. Törende, 13 ayrı kategoriden 92 ürüne ve tasarımcılarına ödül verildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: "Tasarım kültürünü bakanlık vizyonumuzun merkezine koyuyoruz"

Ödül töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin önümüzdeki on yıldaki hedefinin orta gelir düzeyinden yüksek gelir düzeyine yükselmek olduğunu belirtti. Bunun tek yolunun dünya pazarına sunulan ürünlerin teknoloji, tasarım ve marka seviyesinin yükseltilmesi olduğunun altını çizen Pekcan, bakanlığın desteklerini şu şekilde sıraladı: “Tasarım kültürünü bakanlık vizyonumuzun merkezine koyuyoruz. Ülkemizde tasarım kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla tasarımcılarımıza, tasarım ofislerimize ve tasarımcı şirketlerimize destek sağlıyoruz.”

TİM Başkanı İsmail Gülle: "Hedefimiz, dış ticaret fazlası veren bir Türkiye"

TİM Başkanı İsmail Gülle ise, “İlk döneminde Türkiye’yi ihracatla bütünleştirirken ikinci döneminde ihracatı Ar-Ge ve teknolojiyle buluşturan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin üçüncü dönem hedefi oldukça büyük. Artık hedefimiz dış ticaret fazlası veren bir Türkiye.” şeklinde konuştu. Gülle, günümüzde sürdürülebilir ihracat artışının yolunun katma değerli üretimden, katma değerli üretimin yolunun da Ar-Ge, inovasyon ve tasarımdan geçtiğini belirtti. 

Duayen tasarımcılar onurlandırıldı

Türkiye’nin tasarımla markalaşmasına katkı sağlamak amacıyla bu yıl 7.’si düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde, Türkiye’yi yurtiçi ve yurtdışında başarıyla temsil eden ve tasarım kültürün yaygınlaşmasına katkı sağlayan duayen tasarımcılar Aziz Sarıyer, Faruk Malhan, Ali Günöven, Prof. Dr. İlhan Erhan, Dr. Ümit Celviş, Güner Mutaf ve Doç. Dr. Mehmet Asatekin'e de plaket verildi.

Üstün ve iyi tasarımlar ödüllendirildi

Tasarımcısı, marka sahibi ya da üreticisi Türk olan ürünler için 2.500’ün üzerinde başvuru yapılan yarışmada, ambalajdan ev eşyasına kadar 13 farklı sektörden, son üç yıl içerisinde üretilmiş tasarımlar, 30 uluslararası jüri üyesi tarafından değerlendirildi. Yarışmada, kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran üstün ve iyi tasarımlar ödüllendirildi. Üstün tasarımlar kategorisinde ödül kazanan marka ve tasarımcılar, ödüllerini Bakan Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin elinden aldı.

Gençlerin ve yeni tasarımcıların henüz ürün haline gelmemiş taze fikirleri ise bu yıl ilk kez verilen “Kavramsal Tasarım Ödülleri” kategorisinde değerlendirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/design-turkey-2018-endustriyel-tasarim-odulleri-sahiplerini-buldu_168787.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!