Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dev Kediler İstanbul Sokaklarında!

Bimeras Kültür Vakfı tarafından düzenlenen, disiplinlerarası sanat festivali iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali’nde, iKEDi isimli proje başladı. Güney Afrikalı sanatçı Roger Titley tarafından tasarlanan dev kedi kuklaları İstanbul’u dolaşıyor ve 15 mahalleyi ziyaret ediyor.

Radikal Gazetesi
Dev Kediler İstanbul Sokaklarında!

Bimeras Kültür Vakfı tarafından düzenlenen, disiplinlerarası sanat festivali iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali’nde, iKEDi isimli proje başladı. Güney Afrikalı sanatçı Roger Titley tarafından tasarlanan dev kedi kuklaları İstanbul’u dolaşıyor ve 15 mahalleyi ziyaret ediyor. İstanbul’un çeşitli parklarında ve meydanlarında kurulacak ‘sokak atölyeleri’nde herkes yeteneğini konuşturarak dev kuklaların küçük boyutta olan kopyalarını yapıyor. İstanbul’u bir açıkhava sanat atölyesine çevirecek olan iKEDi etkinliklerine katılım ise tamamen ücretsiz.

4 metrelik kediler yollarda

Beyoğlu Belediyesi’nin desteği, evsahipliği ve Bilgi Üniversitesi’nin katkılarıyla hayata geçen iKEDi projesinde 3 metre yüksekliğinde, 4 metre uzunluğundaki kediler İstanbullularla sanatı buluşturuyor. Proje kapsamında İstanbul sokaklarıyla özdeşleşen kedilerin yanında köpek, martı, lüfer balığı ve yunus balığı figürleri de İstanbul’un çeşitli mahallelerinde, kültür merkezleri ve alışveriş merkezini ziyaret ederek halkla buluşacak. Etkinliğe katılanlar mahalle ve parklarda kurulacak sokak atölyelerinde hayvanların kuklalarını yapabilecek. Proje, İstanbul’un farklı mahallelerinde yaşayanların sanatla buluşmasını ve sanatsal yetenekleri ile yaratıcılıklarının sınırlarını tanıma fırsatı yakalamalarını amaçlıyor.

Her mahalle sanatla buluşuyor

iKEDi projesi sanatın sokağa yansıyan tarafını ortaya çıkarmak ve geniş kitlelerde sanata olan ilginin artmasını sağlamak amacıyla “Biz de İstanbulluyuz” kavramıyla yola çıktı.. 2009 Linz Avrupa Kültür Başkenti Sahne Sanatları Direktörü Airan Berg tarafından iDANS için geliştirilmiş bir proje olup İstanbul’un sokaklarını, havasını ve suyunu paylaştığımız hayvanlarla uyumlu bir yaşama ve diğer canlıların var olma haklarına saygılı bir bakışa davet ediyor. Televizyon, tiyatro ve sinema dünyasına yaptığı tasarımlarla tanınan, 2010 Dünya Futbol Şampiyonası’nın açılış ve kapanış törenlerinde dev boyutlardaki uğur böceği ve fil kuklalarıyla dünyanın hayranlıkla izlediği eşsiz bir performansa imza atan Güney Afrikalı sanatçı Roger Titley, iKEDi projesinin ana eksenini oluşturan kuklaların tasarımını gerçekleştiriyor. Titley’in tasarımları İstanbul’un mahallelerinde hep beraber gerçekleştirilecek.

Sokak atölyeleri 1, 2, 3, 5, 9, 10, 13, 16, 17, 21, 23, 24, 29, 30, 31 Ekim 2010 tarihlerinde farklı mahalleleri ziyaret edecek. Atölyelerin kurulacağı mahalleleri öğrenmek için www.idans.info / www.ikedi.org sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-kediler-istanbul-sokaklarinda_82962.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!