Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dev Tarlabaşı Projesi İçin Start Verildi

Beyoğlu Belediyesi kentsel dönüşüm için düğmeye basıyor. Belediye Tarlabaşı 1. etabın kentsel yenileme alanı, yenileme avan ve uygulama projesi için ihale açtı.

Vatan Gazetesi
Dev Tarlabaşı Projesi İçin Start Verildi

b>Beyoğlu Belediyesi kentsel dönüşüm için düğmeye basıyor. Belediye Tarlabaşı 1. etabın kentsel yenileme alanı, yenileme avan ve uygulama projesi için ihale açtı. 16 Mart’ta “açık” usül ile gerçekleştirilecek ihale 9 adayı kapsıyor. En avantajlı teklifi veren şirket ile yapılan sözleşmeden en geç 5 gün sonra yer teslimi yapılacak. İşin 30 ayda bitirilmesi şart koşuluyor.


İstanbul Tarlabaşı’nı Paris’teki Champs Elysees’ye dönüştürmeyi hedefleyen proje ile büyüklükleri 50 ile 100 metrekare olan küçük tarihi evlerin beşer-onar gruplar halinde birleştirilip tek bir blok haline getirilmesi planlanıyor. Bloklar oluşturulurken, binaların dış cepheleri korunacak. Binaların içlerinde alışveriş merkezleri, konutlar, butik otel ve pansiyonlar olacak. İlk etapta toplam yatırım bedelin 1 milyar doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Yenileme çalışmaları kapsamında görsel özellik taşımayan, görüntü kirliği yaratan klima ve tabelalar kaldırılacak. Ayrıca estetik görünümü sağlayacak bu çalışmayla, binalardaki tabela, çiçeklik alanları da yeniden düzenlenecek.

Beyoğlu Belediyesi Tarlabaşı’nın yanısıra Hacı Hüsrev ve Kasımpaşa’da da kentsel dönüşüm projesi yapmayı planlıyor. Beyoğlu ilçe sınırlarında gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projeleri ile yerli ve yabancı çok sayıda grup ilgileniyor. İlgilenenler arasında Dubaililer ve Adnan Polat’ın adı da resmen telaffuz ediliyor.

Tarlabaşı’ndaki kentsel dönüşüm projesi için, İçişleri Bakanlığı’nın önerisiyle Bakanlar Kurulu’ndan karar alınmıştı. Bakanlar Kurulu Cezayir Sokağı, Tophane Bölgesi, Galata Kulesi ve Beyoğlu Belediye binası çevresini de kentsel yenileme alanı ilan etmişti.

Kentsel yenileme ile mevcut binalarda konut ve işyeri olanlar, yeni yapılacak projede hissedar konumunda olacak. Proje ile ortaya çıkacak binaların tamamına yakını turizm amaçlı kullanılacak. Bölgede oturuma izin verilmeyecek.

Tarlabaşı'nda evler yüzde 400 prim yaptı
Tarlabaşı’nın kentsel dönüşüm projesi ile yenilenme projesi bölgede emlak fiyatlarını uçurdu. Proje telaffuz edilmeye başlandığından bu yana bölgede gayrimenkul fiyatları yüzde 400’ün üzerinde prim yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-tarlabasi-projesi-icin-start-verildi_51372.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!