Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Beyoğlu'nun Işığını Tarlabaşı Yakacak

Misbah, 58 adaya bölünen Tarlabaşı'da ilk olarak, 278 binanın içinde yer aldığı 9 adanın ihale edileceğini söylüyor. İnşaat yatırım tutarı yaklaşık 100 - 150 milyon dolar olarak öngörülen proje hakkında, İTO gibi İstanbul'daki iş dünyası kuruluşları ve yatırımcılar bilgilendiriliyor. Yatırımcıları iştahlandıracak bir "imar" meselesi yok burada.

Milliyet Gazetesi/Serpil YILMAZ
Beyoğlu'nun Işığını Tarlabaşı Yakacak

evlet ile halkı buluşturan "yerel" güç, yasalarla yeniden yapılanıyor. Hukuksal düzenlemeler, belediyelere yetki veriyor. Talan edilen ormanlar, çevreyi kirleten atıklar, kilitlenen trafik, kent suçları gibi sorunlar kapımıza dayandığında ya da kentin hakkının bir avuç rant avcısının eline düştüğünde ise bu yasaların ne işe yaradığını sorgulamaya başlıyoruz.

Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, "Yerel yönetimlerin gücün arttıran yasalar ancak güçlü belediye başkanları ile korunur" diyor.

Bu cümle belediye başkanlarının, gücünü de tartıştırıyor elbette. Güç veren yasalar; içinde bilgi, güvenirlik, yetenek, sorumluluk bilinci olan yönetimlerle uygulama şansı buluyor. Aksi halde güçlü yasalardan geri dönüş çok kolay oluyor.

Beyoğlu yasası çıktı
Yeni yıl nedeniyle ışıklandırma spekülasyonları yaşayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile konuşuyoruz. İstiklal Caddesi'ne 130 milyar liralık ışıklı lalelerin dikildiğini, Cihangir ve Boğazkesen'in de ışıklı süslenmeyle yılbaşına hazırlandığını anlatarak konuya giriyor.

Kalıcı işine örnek olarak da; "Beyoğlu sokaklarında 60 kilometre aydınlatma yaptım" diyor. Yeni çıkan 5366 sayılı "Beyoğlu Yasası"nı anlatıyor. İlk kez bir bölgeye özel yasa çıkıyor. Beyoğlu'nu gezmeye Taksim'den başlandığında hayat kendi dinamiği içinde akıp, gidiyor gibi geliyor insana. Tarlabaşı'nın etrafından dolaşıp, Beyoğlu'na çıkıldığında ise "kent çürüyor" izlenimi alıyorsunuz.

İşadamı İnan Kıraç ve eşi Suna Kıraç Beyoğlu'na son yılların en büyük yatırımlarını yapıyorlar. Pera Müzesi ile Beyoğlu'nu uluslararası kültür alanına çeken Kıraç çiftçi, TRT binasının olduğu 15 dönümlük araziyi aldılar, tiyatro ve konser merkezi yapacaklar.

Peki bu adımlar Tarlabaşı'yı kurtarmaya yetecek mi? Terk edilmiş binalar, çöpten bir hayat gibi saklanacak mı?

278 bina yenilenecek
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in en kısa sürede onayladığı yasalardan biri olan Beyoğlu yasası, 5366 Tarlabaşı'yı "yenilenmek" için mülkiyet sahiplerinin haklarını belediyeye devrediyor. Belediye malikler lehine yatırımcılarla masaya oturuyor.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in en kısa sürede onayladığı bir yasa oldu. Sit alanı içinde olan Tarlabaşı'da bir yandan tarihi doku korunacak, öbür yandan buradaki binalar ekonomik ve sosyal hayatın ihtiyaçların karşılayacak bir yenilenme geçirecek. Belediye'ye kamulaştırma yetkisi de veren yasaya göre, yatırımcılar parsel bazında değil, ada olarak projeler hazırlayacaklar ve Özel Koruma Kurulu'na sunacaklar.

Bu yenilenmeye iyi bir örmek aslında Pera Müzesi. Müzenin yanında küçük bir bina görüntüsü var. Aslında bu bina, müzenin içinde olmasına karşılık dış görünümü aslına aygun olarak tek bir binaymış gibi duruyor.

Tarlabaşı'da da böyle küçük küçük binalar bulunuyor. Ne sahiplerinin işine yarıyor, ne de yatırım yapılabilecek ekonomik bir değer taşıyor. Özel Kurul yüzde 70'i terk edilmiş bu binaları bir ada olarak konumlandıracak; oto parkından gezi yerlerine kadar kent ihtiyaçlarına dönük yapılandıracak.

Misbah, 58 adaya bölünen Tarlabaşı'da ilk olarak, 278 binanın içinde yer aldığı 9 adanın ihale edileceğini söylüyor. İnşaat yatırım tutarı yaklaşık 100 - 150 milyon dolar olarak öngörülen proje hakkında, İTO gibi İstanbul'daki iş dünyası kuruluşları ve yatırımcılar bilgilendiriliyor. Yatırımcıları iştahlandıracak bir "imar" meselesi yok burada.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyoglunun-isigini-tarlabasi-yakacak_50410.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!