Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dev Uydukent İlk Konuğunu Ocakta Ağırlayacak

Gecekondulaşma ve çarpık kentleşme için geliştirilen çözümlerden biri olan Kayabaşı Konutları’nda ilk teslimler Ocak 2011’de başlayacak. Ayrıca, özellikle İstanbul için örnek bir ‘kentsel dönüşüm’ projesi olarak nitelendirilen ve Türkiye’nin en büyük ‘uydukent’i olarak gösterilen Kayabaşı Konutları’nı TOKİ, Başakşehir’de gerçekleştiriyor.

Milliyet Gazetesi
Dev Uydukent İlk Konuğunu Ocakta Ağırlayacak

Gecekondulaşma ve çarpık kentleşme için geliştirilen çözümlerden biri olan Kayabaşı Konutları’nda ilk teslimler Ocak 2011’de başlayacak. Ayrıca, özellikle İstanbul için örnek bir ‘kentsel dönüşüm’ projesi olarak nitelendirilen ve Türkiye’nin en büyük ‘uydukent’i olarak gösterilen Kayabaşı Konutları’nı TOKİ, Başakşehir’de gerçekleştiriyor. 11 milyon 300 bin metrekare gibi devasa bir alanı kapsayan arsa üzerinde gerçekleştirilen proje, 65 bin adetlik konut olarak tasarlandı.

Bir araya gelme kolay olmadı

Kayabaşı Konutları’nda dağıtımına başlanacak ilk etaplar ise beşinci ve dokuzuncular olacak. Bu etaplar da toplam 2 bin 702 konut yer alıyor. Dağıtım, şubat ve mart aylarında da devam edecek. İlk üç ayda uydukentte toplam 10 etapta yer alan konutların teslim edilmesi planlanıyor. 

Projenin bir diğer özelliği de ilk kez İstanbul’da bu denli büyük alanın sosyal kaygıları da olan bir ‘uydukent’ projesine ayrılmış olması. 11 milyon 300 bin metrekarelik alanın bu projeye ayrılabilmesi için yaklaşık  iki yıla yayılan bir çaba sarf edildi. Arsa geliştirme ve planlama çalışmalarına 2005 yılında başlayan TOKİ, Küçükçekmece Belediyesi ve Hazine ile birlikte iki yıllık bir çalışmayla hukuki sorunları gidererek parçalı bir yapıya sahip olan arsayı, tek parça haline getirdi.

Şu anda ise, toplam 11 milyon 300 bin metrekare alana yayılan uydukentin 7 milyon 300 bin metrekaresi TOKİ’ye, 4 milyon metrekaresi ise özel mülkiyete ait bulunuyor.  Devasa projenin inşaatına 2007’de başlandı. 

Enerjisini güneşten toplayacak

Proje, sadece konut sayısıyla değil, yeşil alan, eğitim kurumları ve sağlık tesislerine ayrılan büyüklüklerle de dikkat çekiyor. Yeşil alana 2 milyon 500 bin metrekarelik bir alanın ayrıldığı projede yaklaşık 833 bin metrekare eğitim kurumlarına tahsis edildi. Sağlık tesisleri için ayrılan alan 302 bin metrekare olurken kültür yapılarına 345 bin metrekare ayrıldı.

Projenin dikkat çekici bir diğer özelliği de günlük enerji ve ısı ihtiyacının büyük bir kısmının güneş enerjisinden elde edilecek biçimde tasarlanmış olması. Yağmur sularının depolanarak bahçe sulamada kullanılması, projedeki bir diğer çevreci yön. 3. Boğaz Köprüsü bağlantı yolu güzergahında yer alan uydukent,  Olimpiyat Stadı ve Başakşehir’e de komşu.

ETİKETLER: gayrimenkul proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-uydukent-ilk-konugunu-ocakta-agirlayacak_84293.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!