Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Devlere Nükleer Davet

Devlere Nükleer Davet

Vatan Gazetesiürkiye "nükleer program"ın açıklanması için gün sayarken, özel sektörün "dev" firmaları önümüzdeki hafta Perşembe günü Enerji Bakanlığı'nda toplanarak görüş alışverişinde bulunacaklar. Enerji Bakanı Hilmi Güler başkanlığında toplanacak özel sektörün önde gelen firmaları, nükleer enerjiden yararlanma, nükleer santral yatırımları konularını masaya yatıracak.

Model kararı
Toplantıya Mustafa Koç, Güler Sabana, Ferit Şahenk, Sinan Tara, Erol Üçer, Ahmet Nazif Zorlu, Nihat Gökyiğit, İshak Alaton, Ahmet Çalık ile Ömer Dinçkök gibi iş dünyasının dev isimleri davet edildi.

Tekfen Holding Taahhüt Grubu Başkanı Ümit Özdemir, "Özel sektörün nükleer santral işine ilgisini öğrenmek istiyorlar" dedi. Özdemir, "Nükleer santral yatırımlarının yap-işlet modeli mi yoksa devletin de içinde olduğu PPP modeli ile mi yapılacağına karar verilmesi gerekiyor. Yapılacak görüş alışverişinde ne tür bir modele yatkınlık olduğu da ortaya çıkacak" diye konuştu. Özdemir, şöyle devam etti:

"Kaç tane nükleer santral yapılacağı, hangi sistemle yapılacağı belli değil. Dünyada nükleer enerji santrallerinde, Amerika, Kanada ve Avrupa olmak üzere 3 model var. Enerji Bakanlığı yatırımcıların bu konudaki görüşlerini merak ediyor. Çünkü her bir nükleer santral 5 milyar dolar gibi bir yatırım gerektiriyor. Kanaatim nükleer santraller stratejik yatırım olduğu için, yapımında devlet de yer alacak. Hükümet bir öncelik sırasıyla hangi sistemi seçeceğini ve kaç tane yapacağına karar verecek."

Çalık Enerji Grubu Genel Müdürü Erdal Çelik ise, "Söz konusu gelişmeden biz de davet sayesinde haberdar olduk. Hükümet özel sektörle görüş alışverişinde bulunmak istiyor" dedi. Çelik, "Anladığım kadarıyla hükümet özel sektörün söz konusu yatırımları kendi imkanlarıyla yapıp yapamayacağını anlamak istiyor. Modele karar vermeden önce, özel sektörün yaklaşımını ölçmek istiyor" diye konuştu. Çelik, "Hükümet nükleer enerji santrallerinin yapımı konusunda oldukça kararlı görünüyor. Bu kararlılık devam ederse, nükleer enerji santralleriyle ilgili olarak bu yıl içinde harekete geçileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Amaç istişare
Enka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tara, "Bize gönderdikleri davet yazısı kısa bir yazı. Toplantının detaylarından söz edilmiyor. Anladığım kadarıyla nükleer enerji konusunu bizlerle istişare etmek istiyorlar. Bir aksilik çıkmazsa toplantıya katılmayı düşünüyorum" diye konuştu.

Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, bakanlıktan gelen davet yazısında toplantının detayları hakkında bilgi verilmediğini belirterek, "Pazartesi bakanlıktan detaylı bilgi alıp hazırlığımızı yapacağız" dedi.

Zorlu Holding Başkanı Ahmet Nazif Zorlu da, bakanlığın kendilerini nükleer enerji hakkında bilgilendireceğini söyledi.

Nükleerde 4. jenerasyon
Nükleer reaktörler ilk olarak 1950'li yıllarda gündeme geldi. 1. nesil olarak adlandırılan bu reaktörlerin ilki ABD'de faaliyete geçmişti. 1960'lı yılların ortalarında elektrik üreten ticari nükleer güç santralleri devreye girdi. 2. nesil reaktörler arasında yer alan CANDU, yani ağır su ile PWR basınçlı su reaktörleri dünyada ağırlıklı olarak kullanılıyor.

3. nesil gelişmiş reaktör sistemlerinde ise yatırım maliyetini düşürmek ve inşa süresini kısaltmak hedeflendi. 4. nesil reaktörlerin ise, yüksek derecede ekonomi, geliştirilmiş güvenlik ve minimum atık ile faaliyet göstermesi hedefleniyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/devlere-nukleer-davet_44464.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!