Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Santral İçin Yer Bulundu: Sinop

Nükleer Santral İçin Yer Bulundu: Sinop

Hürriyet Gazetesi
Nükleer Santral İçin Yer Bulundu: Sinop

ürkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Okay Çakıroğlu, nükleer santral yapılacağı yer için 43 kritere göre 8 yer belirlediklerini, Başbakan Erdoğan'ın da bu yerler arasından Sinop'u seçtiğini açıkladı.

TBMM KİT Komisyonu'nda konuşan TAEK Başkanı Çakıroğlu, nükleer santralin nereye yapılacağı konusunda Türkiye genelinde detaylı teknik incelemelerde bulunduklarını belirterek, deniz suyu sıcaklığından, iklim, rüzgar ve havanın durgunluğuna kadar 43 kritere göre 8 yer belirlediklerini ifade etti.

Belirlenen yerlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletildiğini, Başbakan'ın da bu yerler arasından Sinop'u ilan ettiğini bildiren Çakıroğlu, nükleer santral yapılacak yerde bir de teknoloji merkezinin kurulmasının öngörüldüğünü, Sinop'un bu açıdan da uygun olacağını vurguladı.

CHP Yozgat Milletvekili Emin Koç'un Sinop dışında nereleri önerdiklerini sorması üzerine Çakıroğlu, Eskişehir'deki Sarıyer Barajı'nın kenarındaki göl alanını, Konya'da birkaç yer, Trakya'da da Kırklareli'nde bir yer önerildiğini belirtti.

Bunlar içerisinde de Sinop'tan sonra ikinci olarak öne çıkan yerin Sarıyer Barajı kenarındaki göl alanı olduğunu anlatan Çakıroğlu, bu yerin 8 - 9 tonluk reaktörlerin taşınmasının göz önüne alınması sonucunda tercih edilmediğini söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santral-icin-yer-bulundu-sinop_44677.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!