Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Bakanlığı'nda Nükleer Zirve

Enerji Bakanlığı'nda Nükleer Zirve

CNN Türkb>Nükleer santral yapımı konusunda, özel sektörün önde gelen temsilcileri bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler başkanlığında toplantı yapacak. Bakan Güler başkanlığında biraraya gelecek özel sektörün önde gelen firmaları, nükleer enerjiden yararlanma, nükleer santral yatırım modeli gibi konularda fikir alışverişinde bulunacak.

Bakan Güler, daha önceki açıklamalarında, nükleer santralı 'ya özel sektörün kendisinin direkt' yapacağını veya 'kamu-özel sektör birlikte yapacağını' belirtmişti. Güler, bunlar olmadığı takdirde üçüncü yol olarak nükleer santral yatırımının kamu tarafından üstlenileceğini, tercihlerinin ise özel sektör tarafından yapılması olduğunu vurgulamıştı.

Sinop'a nükleer santral
Toplantı öncesinde, nükleer santral kurulacak yerler arasında Sinop olduğu da doğrulandı. Enerji Bakanlığı yetkilileri, 2020 yılında 4 bin 500 megavatlık nükleer enerjiye ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Yetkililer, "değişik yerlerde ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci santral kurulabilir'' açıklaması yaptı.

Bu arada Başbakan Erdoğan, 8 nisanda İstanbul'da yapılan Sinoplular Şöleni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin nükleer enerji noktasında kararını verdiğini, anlaşmada en önemli illerden birinin Sinop olduğunu vurgularken, ''Sinop'ta bu merkezi oluşturmayı planlıyoruz, düşünüyoruz'' demişti.

İlginin yoğun olması bekleniyor
Nükleer santral yapımı için 1997 yılında açılan ve daha sonra iptal edilen uluslararası ihaleye dünyanın önde gelen yerli ve yabancı firmaları teklif vermişlerdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yeniden yapımı gündeme gelen ihaleye geçen sürede enerji sektöründe önemli yatırımları üstlenen yerli yabancı firmalarının yanı sıra bu teknolojiye sahip bazı yabancı firmaların da katılması bekleniyor.

Türkiye'yi nükleer santral yapımına götüren faktörlerin başında doğalgazdaki dışa bağımlılık gösteriliyor. Kurulacak santral Türkiye'nin 2020'deki enerji ihtiyacının yüzde 5'ini karşılayacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-bakanliginda-nukleer-zirve_44683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!