Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Devlet Satıyor, Sendika Uyarıyor

Tütün, Tütün Mamülleri Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün 33 ildeki 200’e yakın taşınmazı Resmi Gazete ilanı ile satışa çıkartıldı. Tekgıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, TEKEL taşınmazlarının satışa çıkartılmasını değerlendirirken, ihalelerin şaibesiz ve yandaşlara verilmeden kamuoyuna açık yapılmasını istedi.

Birgün Gazetesi
Devlet Satıyor, Sendika Uyarıyor

STRONG>TEKEL işçilerinin başkent Ankara’da direnişlerinin rüzgarı bile hala ülkenin dört bir yanında eserken, hükümet TEKEL’e ait taşınmazları satmaya tam gaz devam ediyor.

Tütün, Tütün Mamülleri Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün 33 ildeki 200’e yakın taşınmazı Resmi Gazete ilanı ile satışa çıkartıldı. Tekgıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, TEKEL taşınmazlarının satışa çıkartılmasını değerlendirirken, ihalelerin şaibesiz ve yandaşlara verilmeden kamuoyuna açık yapılmasını istedi ve ekledi "Adeta birilerine yağma ediliyor, ucuz pahalı demeden satılıyor. Fatura da işçiye çıkarılıyor."

Fabrika da, Boş Arsa da Satışta


Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Tütün, Tütün Mamülleri Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne ait, 33 ildeki 200’e yakın taşınmaz satışa çıkartıldı. Satışa çıkartılan taşınmazların içinde, depo, fabrika, imalathane, sosyal tesis, lojman, misafirhane, içki ambarı, kazan dairesi, bekçi kulübesi ve kagir bekçi kulübesi, tütün deposu, bakım deposu, çay bahçesi, kerpiç dam ve arsası, prefabrik sosyal tesis, boş arsa ve kreş yeralıyor. Taşınmazlar ihale yoluyla en düşüğü bin TL, en yükseği 70 bin TL geçici teminatla satışa çıkarıldı.

TEKEL Binası Sit Alanı İçinde


Kars Merkez’de Kargir TEKEL binası, Korunması Gerekli Tabiat ve Kültür Varlıkları içinde yer alırken, Konya Meram’daki müştemilat 3 katlı TEKEL binasının tarihi kentsel sit alanı içinde değerlendiriliyor. Manisa’daki tarla da Arsa Atıl AGH Konservecilik A.Ş bir yıllığına 17 Ocak 2009’da kiraya verildi. İhaleler, kapalı teklif usulü ile İhale Komisyonu’nca gerekli görülmesi durumunda, pazarlık yada açık artırma usulü ile de yapılabilecek. İhaleler 27 Nisan’da başlayacak, 30 Nisan’da tamamlanacak.

‘Çalışanın Geleceği Bunlar’


Tekgıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, yaptığı açıklamada, ihalelerin şeffaf ve kamuya açık yapılmasının önemli olduğunu belirterek, “Şaibe götürmeyecek şekilde, yandaşlara ihale etme yerine ya da kılıfına uydurarak ihale etme yerine kamuoyuna açık yapılmasını önemsiyoruz” diye konuştu.

Türkel, ihaleyle satılan gayri menkullerin gelirlerinin nerelere gittiği de çok önemli olduğunun altı çizerek satılanların doğrudan doğruya TEKEL çalışanlarının ve TEKEL’in gayrimenkulleri olduğunu söyledi.

Satışa çıkarılan yerlerin tarihi eser konumunda olduğunu ifade eden Türkel, sölerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar adeta birilerine yağma ediliyor, ucuz pahalı demeden satılıyor. Bunların faturası işçiye çıkarılıyor. Hatta o kadar ileriye gidiliyor ki; işletmeye ait binalar birilerine tahsis ediliyor. Bitlis’den Diyarbakır’a varana kadar gayri menkulleri kimlerin alacağı şimdiden belirlenmiş. Bunların çok önemli bir diğer boyutu da şu ana kadar TEKEL’in menkul ve gayri menkul olarak neyi satıldıysa bize göre değerinin altında satılmıştır. Bunlar kimilerine bütçe açıklarını yamamak için veya kimilerinin ihale bedellerini karşılamak için istismar edilmiştir.

Maliye Bakanlığı trilyonlarca değerindeki bir binayı bir üniversiteye verdi. Ben verdim oldu bitti mantığıyla verebiliyorlar. Cevizli’ye ait arsaları bir başka üniversiteye karşılıksız tahsis edebiliyorlar. Bunların her biri TEKEL gibi 10 tane gayri menkulü kuracak değere sahip." ANKA

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-satiyor-sendika-uyariyor_77465.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!