Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DHT Holding Bakü’de Deprem Çeliği Üretecek

DHT Metal’de 450 bin ton demir-çelik satışı ve 400 milyon dolar ciroyu hedeflediklerini kaydeden Turanlı, “depreme dayanaklı anti-sismik demir-çelik” üretecek olan fabrikanın resmi açılışının 2010 Haziran’da gerçekleştirileceğini söyledi. Turanlı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yatırımcılara yönelik ılımlı politikaları olduğunu, başında

Milliyet Gazetesi
DHT Holding Bakü’de Deprem Çeliği Üretecek

Azerbaycan’ın en büyük ağır sanayi şirketi olan DHT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dağıstan Turanlı, Türkiye’nin Azerbaycan’ı ekonomik olarak ihmal etmesi nedeniyle Rusya başta olmak üzere diğer yabancı ülkelerin Azerbaycan’daki etkinliğinin arttığı uyarısı yaptı. Turanlı, “Mısır’a yaptıklarının onda birini Azerbaycan’a yapsınlar, yatırım ortamı çok iyi, enerji ucuz” dedi.

20 yıla yakın zamandır Azerbaycan’da faliyet gösteren Türk yatırım şirketi DHT Holding’in, 950 kişiye istihdam sağladığı demir çelik fabrikası faaliyete geçti. Dağıstan Turanlı 20 yıldır Azerbaycan’da yatırım yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

“Ana yurdumuz Türkiye, ata yurdumuz Azerbaycan. 80 milyon dolarlık yatırım yaptık. Holdingimizin bir şirketi olan DHT Metal, Hazar Denizi’nden çıkardığımız hurda demirleri, inşaat demiri haline getiriyor. Denizden tank bile çıkardık.”

DHT Metal’de 450 bin ton demir-çelik satışı ve 400 milyon dolar ciroyu hedeflediklerini kaydeden Turanlı, “depreme dayanaklı anti-sismik demir-çelik” üretecek olan fabrikanın resmi açılışının 2010 Haziran’da gerçekleştirileceğini söyledi. Turanlı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yatırımcılara yönelik ılımlı politikaları olduğunu, başında petrol dışı sanayinin gelişmesinin teşvik ettiğini anlattı.

Türkiye’de tohum yatırımı

Türkiye’ye tohumla ilgili yatırım yapacaklarını açıklayan Turanlı şu bilgileri verdi:

“Tohum çok stratejik bir konu. Birçok ülke yurtdışına tohumlarının çıkarılmasına izin bile vermiyor. Türkiye’de bu konuda ciddi bir yatırım yapacağız. Hazar denizini temizliyoruz. Boşalmış petrol kuyularının platformlarını söküyoruz. Basra körfezini de temizleyeceğiz. Güney Afrika’ya demir çelik fabrikası yapacağız. Azerbaycan’a 100 megavatlık doğalgaz elektrik santralı inşa edeceğiz.”

İnşaattan denizciliğe DHT Holding...

- İlk olarak Türkiye’de kurulan şirket, 20 yıldır Azerbaycan’da da faaliyet gösteriyor.
- Türkiye’de, DHT İnşaat, Turanlılar Dış Ticaret ve deniz temizleme işleri yapan Suada Denizcilik şirketleri var.
- Azerbaycan’da DHT Metal, tarım sektöründe hizmet veren şirketleri; Azeryem, Azeragro, Azertohum şirketleri var. Ayrıca AST İnşaat ve Socar ASM  şirketiyle petrol platformlarını temizleme şirketi bulunuyor.
-DHT Metal’in 2010 ciro hedefi 400 milyon dolar.

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/dht-holding-bakude-deprem-celigi-uretecek_78326.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!