Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dilekkaya Köylülerine ‘SİT’ Cezası

Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya köyünde yaşayanlar, köylerinin SİT alanı olması nedeniyle sıkıntı yaşıyor. İnşaat çalışmaları nedeniyle köylünün tamamına yakını hapis cezalarına çarptırılırken, çok sayıda köylü ise halen para cezası ödüyor.

NTV
Dilekkaya Köylülerine ‘SİT’ Cezası

dana’nın Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya köyünde yaşayanlar, köylerinin SİT alanı olması nedeniyle sıkıntı yaşıyor. İnşaat çalışmaları nedeniyle köylünün tamamına yakını hapis cezalarına çarptırılırken, çok sayıda köylü ise halen para cezası ödüyor.

Tapusu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bulunan tek ören yeri olduğu belirtilen Anavarza Antik Kenti’nde 30 kişilik ekibin sürdürdüğü belgeleme çalışmaları devam ederken, antik kentin içinde ve çevresinde kalan Dilekkaya köyünde 700 kişinin yaşadığı belirtildi.

Köy Muhtarı İsmet Eroğlu, köyün Kayseri’den gelen büyükleri sayesinde 1930’lu yıllarda yerleşim yeri yapıldığını, 1960’lı yıllarda köydeki bir evde mozaik çıkması üzerine köye bekçi yerleştirildiğini, yapılan incelemeler sonucu köyün 1985’li yıllarda Anıtlar Yüksek Kurulunca SİT alanı ilan edildiğini söyledi.

Köyün SİT alanı ilan edilmesi nedeniyle bugüne kadar evlerine tek bir çivi bile çakamadıklarını belirten Eroğlu, köylünün tamamına yakınının ise başta hapis olmak üzere çeşitli cezalara çarptırıldığını ifade etti.

Tapusu Kültür ve Turizm Bakanlığında bulunan, surlarla çevrili 1300 hektarlık alandaki Anavarza Antik Kenti’nde 35 ev bulunduğunu, bunlarla beraber sit alanındaki diğer 50 hanenin de tapusuz olduğunu belirten Eroğlu, “Hiç bir köylü ne ev yapabiliyor ne de toprağa bir kazma vurabiliyor. Çocuğumuzu evlendirsek, bizimle yaşamak zorunda. Öyle evler var ki 3-4 aile birlikte yaşıyor. Bir şeyler yapmak isteyen de çeşitli cezalara çarptırılıyor. Neredeyse köylünün tamamına yakını cezaevine girdi. Ben bile 1976’da kazdığım bir çukur yüzünden 21 gün hapis yattım. Ne yapacağımızı şaşırdık” dedi.

SİT alanında oturdukları için dönüm başına aylık 70 YTL kira ödediklerini bildiren Eroğlu, sorunlarının giderilmesi için surlar içinde kalan 35 evle birlikte kendilerine yeni köy yeri gösterilmesi ve ev yapımı için kredi verilmesi gerektiğini söyledi.

Tuvalet inşaatına bir ay hapis cezası
Köylülerden Şükrü Çakır da diğer köylüler gibi kendisinin de hapis cezasına çarptırıldığını, nedeninin ise evinin yan tarafındaki arsaya tuvalet inşaatı yapmak olduğunu ifade etti.

Çakır, “Bir ay hapis cezası aldım. Artık korkuyla yaşamaktan bıktık. Çocuklarımız köyden kaçmak istiyor. Bize bir yer gösterilsin, çocuklarımızla rahatça yaşayalım” dedi.

Geçimini hayvancılıkla sağlayan İsmail Eser de surlar içinde bulunan ve babasından kalan evde, 3 kardeş birlikte oturduklarını, evdeki kalabalık yüzünden sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Geçen yıl evin kiremitlerini kırıklar yüzünden değiştirmek istediğini ifade eden Eser, “Evin kiremitlerini değiştiriyorum diye 1070 YTL para cezasına çarptırıldım, halen taksit taksit ödüyorum” diye konuştu.

Uçar: Köylüler yeni yeri beğenmedi
Kozan Kaymakamı Yıldırım Uçar ise söz konusu köye köylülerin yerleşiminin sit alanı ilanından önce olması nedeniyle ikametlerine engel olunamadığını bildirdi.

Ancak tarihi yapının korunması ve köylüden gelen talebin değerlendirilmesi adına yeni yer arayışlarının sürdüğünü ifade eden Uçar, “Daha önce bulduğumuz yerleri Dilekkaya köyü sakinleri beğenmedi. Son olarak köy sınırlarında bulunan Hazineye ait arazinin köylüye devrine ilişkin Adana Valiliğine başvurduk. Sorunun kısa sürede çözümleneceğini tahmin ediyorum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dilekkaya-koylulerine-sit-cezasi_48579.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!