Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dilovası'nda Neler Oluyor?

Kocaeli'ne bağlı Dilovası ilçesi, sanayinin yoğunluğu ile dikkat çekiyor. İlçede 200'e yakın sanayi kuruluşu yer alıyor. Ağırlıklı olarak ise kimya ve demir-çelik sanayi. Yıllar boyu sanayi ile birlikte artan hava kirliliği Dilovası'nda önemli bir sorun oldu. Son birkaç yılda ise alınan tedbirlerle ilçenin üzerindeki kara bulutlar kalktı, ancak

ntvmsnbc
2 Dilovası'nda Neler Oluyor?

Kocaeli'ne bağlı  Dilovası ilçesi, sanayinin yoğunluğu ile dikkat çekiyor. İlçede 200'e yakın sanayi kuruluşu yer alıyor. Ağırlıklı olarak ise kimya ve demir-çelik sanayi. Yıllar boyu sanayi ile birlikte artan hava kirliliği Dilovası'nda önemli bir sorun oldu. Son birkaç yılda ise alınan tedbirlerle ilçenin üzerindeki kara bulutlar kalktı,  ancak sorunlar henüz bitmedi.

Yeni Yıldız Mahallesi eski muhtarı Mustafa Şermet anlatıyor: "Ben 1983 de geldiğimde burası bağlıktı.  Burada fabrika diye birşey yoktu. Bu kadar da ev yoktu."

Yeni Yıldız Mahallesi sakini Kadir Başaran da şunları söylüyor: "Zor durumdayız eskiden şu kadar sanayi yoktu.  Şimdi hep ortada kalmışız."

Mahalleli, son birkaç yılda hava kirliliğinin azaldığını söylüyor. Ancak fabrikalarla içiçe yaşamak sorunları da beraberinde getiriyor.

Yeni Yıldız Mahallesi sakini Ercan Temiz anlatıyor: "Balkona çamaşır asamıyoruz, cam açamıyoruz. Hava kiriliğinden şikayetçiyiz."

Fabrikaların arasında kalan mahalleli sanayici ile anlaşmak istiyor. Sanayici de anlaşmaktan yana... Dilovası organize sanayi bölgesi başkanı Mustafa Türker, artık ilçede filtresiz baca kalmadığını söylüyor.

Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği Başkanı Ercen Teker de şunları söylüyor: "Dilderesi'nde şu anda bir kimayasal kokteyl oluşmuş durumda.  Su sudan başka herşeye benziyor şu durumda."

http://www.yapi.com.tr/haberler/dilovasinda-neler-oluyor_70280.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Siyaset mekanizması şeffaflaşmadan, hiçbir sorunun çözülemeyeceğini düşünmekteyim. Hep göstermelik kandırmacalar, vaatler ve geri dönüşü olmayan kayıplar. Bölgede Sivil insiyatif güçlenmeden problemlerin sağlıklı çözülebileceğine inanmıyorum. Dilovasının güçlü bir reformist hareket ve örgütlenmeye ihtiyacı vardır. Syg. YANITLA
  • bu tam bir cinayettir diyorum, Bu tip bölgeler o kadar cok ki, Malesef plansız gelişmelerin yarattıgı facialardan birisi de bu. PLAN HALKIN ARDINDAN DEGİL, HALK PLANLI GELİŞME İLE YAPILANMALI ,GİTMELİ VE UYGUN KULLANIŞ ALANLARINI TERCİH ETMELİ,YAPILANMALI. ÇOK ÖZET,SELAM VE SEVGİLER SUNARIM. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!