Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Direniş Kulübesi Müze Oldu

Sinop'un Gerze İlçesi Yaykıl Köyü sakinlerinin, termik santral yapılmaması için nöbet tutukları kulübe müzeye dönüştürüldü.

yapi.com.tr
Direniş Kulübesi Müze Oldu

DHA'nın haberine göre, Yeşil Gerze Çevre Platformu (YEGEP) Dönem Sözcüsü Şengül Şahin, Termik santrale karşı bildiri, dergi, kitap, resim, afiş ve dövizlerin bulunduğu kulübenin bundan sonra 'direniş evi' adıyla müze olarak hizmet vereceği belirtti.

Sinop’un Gerze İlçesi Yaykıl Köyü’ne, 2008 yılında bir firma tarafından yapılmak istenen Termik Santrale tepki gösteren vatandaşlar köyde önce bir çadır kurdu, ardından bunu tahta bir kulübeye çevirerek nöbet tutmaya başladı. İş makinelerinin köye girmesine engel olan çevrecilerin yaptıkları tüm çalışmalar bu kulübede gerçekleştirildi. Çevreciler, firmanın termik santral yapılması için EPDK’dan aldığı lisansın iptali için Kasım 2008'de yargı yoluna gitti. Danıştay 13’ncü Daire Başkanlığı'na yapılan itirazlar sonucunda Temmuz 2009'da yürütmeyi durdurma kararı alındı. Ayrıca firma ÇED raporu sürecini de tamamlayamadı. Son olarak geçen yıl Ağustos ayında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan firmaya bir yazı gönderilerek, termik santral kurulması istenen alanın orman alanı olduğu ve bu bölgeye santral kurulamayacağını bildirildi. Bunun üzerine firma yetkilileri Sinop’ta termik santral yapımı için açtıkları büroyu kapatarak kenti terk etti.

'Direniş evi müzesi' müzesi

Santral karşıtı çevreciler de kulübede sürdürdükleri direniş nöbetine son verdi. Termik Santral mücadelesinin simgesi haline gelen direniş kulübesini YEGEP üyeleri bir müze haline dönüştürmeye karar verdi. Termik santrale karşı bildiri, dergi, kitap, resim, afiş ve dövizlerin bulunduğu kulübenin bundan sonra 'direniş evi' ismiyle müze olarak hizmet vereceği belirten YEGEP Dönem Sözcüsü Şengül Şahin şunları söyledi:

"Hukuki süreç zaten devam ediyor. Firma termik santral için ÇED raporu sürecini de tamamlayamadı. Firma görevlileri de kentimizi terk etti. Şimdi biz de direnişimizin adeta bir sembolü olan bu kulübemizi müze haline dönüştürdük. Yaşanan süreci anlatan belge ve dokümanların yer aldığı bir hale getirdik. Direnişimiz devam edecek. Çünkü her şeyin bitmediğini biliyoruz. Dolayısıyla biz direnişimize ve mücadelemize ilçe merkezinde devam ediyoruz. Herhangi bir şekilde yine başka türlü bir dönüş olursa bu kulübeyi köye taşıyacağız."

Şengül Şahin, çevrecilerin müzeye ilgi göstermesini beklediklerini de kaydederek, "Bütün bu süreçte neler yaşadığımızı bu müzede insanlara anlatıyoruz. Gelecek nesiller içinde çok önemli bir yer oldu. Bu müzeyi görüp yeşile, doğaya, toprağımıza, kentimize nasıl sahip çıktığımızı görecekler" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/direnis-kulubesi-muze-oldu_122505.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!