Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Dış Borca Bağımlılığı Azaltacak Reformlar Yapılmalı"

S&P, Türkiye'den dış borca bağımlılığı azaltacak reformlar ve güçlü büyüme istiyor.

yapı.com.tr
"Dış Borca Bağımlılığı Azaltacak Reformlar Yapılmalı"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'den uzun genel seçim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte siyasi belirsizliğin sona erdiğini, ancak hala 'negatif' olan kredi notu görünümünün değişmesi için atılması gereken adımlar olduğunu bildirdi.

S&P, gelişmekte olan piyasaların kredi notları için hazırladığı 2016 değerlendirmesinde Türkiye'nin BB+ olan kredi notunun görünümünün 'negatif'ten 'durağan'a yükseltilmesi için görmeyi beklediklerine işaret etti.

Kasım ayında seçimlerin AK Parti'nin parlamentoda büyük çoğunluğu elde etmesiyle birlikte siyasi belirsizliği ortadan kaldırdığını ifade eden S&P, ancak kredi analizleri için siyasi belirsizlikten daha önemli konunun Türk ekonomisinde yeniden dengelenmeyi sağlayacak olan ve uzun süredir ertelenen reformların uygulamaya geçirilmesi olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin cari işlemler açığını finanse etmek ve yurt içi büyümeyi artırmak için dış borçlanmanın yarattığı sermaye akışına bağımlı olduğuna dikkat çeken S&P, bunun yüksek net borç ve büyük refinansman ihtiyacını ortaya çıkardığını belirtti.

Türkiye'nin not verdikleri gelişmekte olan ülkeler arasında en zayıf dış profile sahip ülkelerden biri olduğu görüşünü taşıdıklarını belirten S&P, bu nedenle Türkiye'nin bir taraftan işgücüdeki hızlı büyümeyi absorbe etmek için yeterli ekonomik büyümeyi sürdürürken diğer taraftan dış borç finansmanına bağımlılığı azaltacak etkin reformlar uygulamasının görünümün 'durağan'a revize edilmesine yol açabileceğini vurguladı. S&P, dana önce hanehalkı tasarruflarını teşvik edecek ve dış enerji bağımlılığını azaltacak reformlar önerdiklerini de hatırlattı.

Türk ekonomisinde yeniden dengelenme sürecinin TCMB, BDDK gibi bağımsız kurumlar üzerinde baskının azaltlmasıyla da desteklenebileceğini belirten S&P, bağımsız kurumların üzerinde baskının son yılarda arttığını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dis-borca-bagimliligi-azaltacak-reformlar-yapilmali_138744.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!