Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye’nin Dış Likiditesi Kendi Not Kategorisindeki Ülkelerden Zayıf

Fitch, Türkiye’nin dış likiditesinin not kategorisindeki ülkelerden daha zayıf durumda olduğunu belirtti; Moody's ise "Türkiye, dış risklere karşı en hassas ülke" değerlendirmesini yaptı

yapi.com.tr
Türkiye’nin Dış Likiditesi Kendi Not Kategorisindeki Ülkelerden Zayıf

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten, Türkiye ekonomisine yönelik bir açıklama geldi. ntvpara'nın haberine göre Fitch’ten yapılan çıklamada şu başlıklar yer aldı:

''Türkiye ülke riskleri büyük oranda dengede kalmaya devam ediyor.

Türkiye bir taraftan küresel finansal piyasaların durumuna maruz kalırken diğer taraftan güçlü kamu finansmanını sürdürüyor.

Türkiye son dönemde oluşan dış şoklara gösterdiği direnci korumaya devam ediyor.

Dış finansman ihtiyacının çok yüksek oluşu Türkiye'yi yatırımcı algısındaki değişimlere karşı hassas hale getirerek potansiyel bir risk oluşturuyor.

Tüm bunlar Türkiye'nin geçen ay teyid edilen ‘BBB-‘ ülke notu ve durağan görünümünü yansıtıyor. Türkiye’nin dış likiditesi kendi not kategorisindeki ülkelerden daha zayıf durumda.

Cari açığın GSYH'ya oranının bu yıl yüzde 4.8'e gerileyeceğini tahmin ediyoruz.

Cari açıktaki bu iyileşme düşük petrol fiyatlarından kaynaklanmakta.

Enflasyonun hedeflerin üzerinde seyretmesinin para politikası anlamında arz ettiği zorluk TL’nin değer kaybı ile daha da artabilir.

Kasım seçimlerinden istikrar sağlayabilecek bir hükümet çıkması yapısal reformlar ve büyüme anlamında fayda sağlayacaktır.

Dış finansman kırılganlıklarından kaynaklanan gerilimlerin somutlaşması ve borç/GSYH oranındaki düşüş trendini tersine çeviren mali disiplinin kötüleşmesi kredi notu için negatif.

Türkiye'nin kredi notunu daha istikrarlı ve tahmin edilebilir bir politik çerçeve pozitif etkiler.

Dış dengesizlikleri düzenleyebilecek yapısal reformlar, daha düşük ve istikrarlı bir enflasyonu sağlayabilecek tutarlı ve öngörülebilir para politikası kredi notunu pozitif etkiler.

Ekonomik performansı ve ekonomi politikası güvenilirliğini tehdit edecek uzun süren ve derinleşen siyasi istikrarsızlık kredi notu için negatif olur.''

Moody's: Türkiye dış risklere karşı en hassas ülke

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's ise, Türkiye'nin dış sermayeye yüksek bağımlılığı ve yıllık dış borç oranı ile yükselen siyasi riskler göz önüne alındığında gelişen beş ekonomi arasında dış risklere karşı en hassas ülke olduğunu açıkladı.

Moody's'in Türkiye, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve Endonezya üzerine yazdığı bir raporda, küresel sermaye akımları sonucu Brezilya ve Türkiye'nin 2015 yılının ilk yarısında en büyük kur ve döviz rezervi kaybı yaşayan ülkeler olduğu belirtildi.

Raporda, gelişen ekonomi tahvillerinin 2015-2016 yıllarında küresel kredi niteliklerini belirleyecek olan risklere karşı şoklara dayanıklılıklarının değiştiği belirtildi. Moody's, gelişen piyasalar için en büyük dış tehdidin Fed'in para politikasında normalleşmeye gitmesi ve Çin'de beklenenden daha sert bir yavaşlama olacağı beklentileriyle bu piyasalara yönelik risk iştahının düşmesi olduğunu belirtirken, raporda bazı durumlarda ise ülkelere has durumların bu riskleri daha da arttığı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-dis-likiditesi-kendi-not-kategorisindeki-ulkelerden-zayif_137646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!