Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dış Ticaret Endeksleri Açıklandı

İhracat birim değer endeksi, haziranda yüzde 0,1 arttı, ithalat birim değer endeksi yüzde 0,3 azaldı.

yapi.com.tr/AA
Dış Ticaret Endeksleri Açıklandı

İhracat birim değer endeksi, haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 arttı, ithalat birim değer endeksi yüzde 0,3 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı. 

Buna göre, ihracat birim değer endeksi haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, "gıda, içecek ve tütünde" yüzde 3,9, "ham maddelerde (yakıt hariç)" yüzde 1,5, ve "yakıtlarda" yüzde 3,1 artarken, "imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayinde" yüzde 0,3 azalırken, ihracat birim değer endeksi 2014 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,1 düştü.

İthalat birim değer endeksi, haziranda önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 azaldı. Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre, "gıda, içecek ve tütünde" yüzde 0,9, "yakıtlarda" yüzde 0,1 ve "imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayinde" yüzde 0,5 artarken, "ham maddelerde (yakıt hariç)" yüzde 1,9 azaldı. İthalat birim değer endeksi 2014 yılı ikinci çeyrekte önceki yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 1 azalma gösterdi.

İhracat miktar endeksi, haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, "gıda, içecek ve tütünde" yüzde 1,7 ve "ham maddelerde (yakıt hariç)" yüzde 9,7 azalırken, "yakıtlarda" yüzde 8,7 ve "imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayinde" yüzde 7,6 yükseldi. İhracat miktar endeksi, 2014 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,3 arttı.

İthalat miktar endeksi ikinci çeyrekte azaldı

İthalat miktar endeksi, haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 azaldı. Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre, "gıda, içecek ve tütünde" yüzde 19,9, "ham maddelerde (yakıt hariç)" yüzde 14,5 ve "yakıtlarda" yüzde 7,9 artarken, "imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayinde" yüzde 0,3 ve "SITC'de başka yerde sınıflandırılmayan mallarda" yüzde 36,7 düştü.

İthalat miktar endeksi, 2014 ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,2 azaldı. 

İhracat miktar endeksi yüzde 0,6 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; bu yılın mayıs ayında 126,1 olan ihracat miktar endeksi yüzde 0,6 azalışla haziranda 125,4 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise geçen yıl haziran ayında 121,6 olan ihracat miktar endeksi, yüzde 4,2 artarak bu yılın aynı ayında 126,7 değerine yükseldi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; mayısta 122,4 olan ithalat miktar endeksi yüzde 2,3 azalışla haziranda 119,5 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise geçen yıl haziranda 130,3 olan ithalat miktar endeksi yüzde 4,7 azalarak bu yıl haziranda 124,2 oldu.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve geçen yıl haziranda 99,8 olarak elde edilen dış ticaret haddi, bu yılın aynı ayında 100,2'ye yükseldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dis-ticaret-endeksleri-aciklandi_123504.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!