Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Discovery, Marmaray ve GAP’ı Dünyaya Tanıtacak

Özellikle yerli yapımlarla iddialı olacak Discovery Channel, olağanüstü mühendislik projelerini film gibi kurgulayan Extreme Enginering programının Türkiye’deki versiyonlarını Marmaray ve GAP’ta gerçekleştirecek.

Hürriyet Gazetesi
Discovery, Marmaray ve GAP’ı Dünyaya Tanıtacak

ünyanın önde gelen "real-world" (gerçek dünya) medya ve eğlence şirketi Discovery Communications, 1 Ocak 2007’den itibaren grubun popüler kanallarından Animal Planet ile Discovery HD kanallarını da Türkiye’ye getiriyor. 2000 yılından bu yana Discovery Channel ile Türkçe yayın yapan grup, Turksat uydusundan yayın yapacak üç kanalla Türkiye’de 7.5 milyon eve girmeyi hedefliyor. Discovery Networks Europe Gelişen Piyasalar Bölüm Başkanı Mary Kallaher, 2007’de Türkiye’ye geçmiş herhangi bir yılda yaptıklarının üç katı fazla yatırım yapacaklarını açıkladı. Kallaher, "Bu yatırıma karşılık bizim de beklentilerimiz beklentilerimiz var. Şirket için zahmete değer iş çıkarmalıyız" dedi.

Marmaray ve Gap’a özel program
Kallaher, Discovery Channel’ın dünyaca ünlü Extreme Enginering (Sıra dışı Mühendislik) programının Türkiye’deki versiyonlarını Marmaray ve GAP Barajı’nda gerçekleştireceklerini de açıkladı. "Marmaray çılgın bir şey. GAP da dünyanın en büyük projelerinden biri. Bu sıradışı mühendislik projelerini dünyaya da tanıtmayı umuyoruz" dedi. Discovery yeni yılda reklam satışları için Doğan Yayın Holding’le anlaştı. Mary Kallaher, "Türkiye’deki yayınımızda yerli reklamlar şimdiye kadar çok sınırlıydı, buna odaklanmamıştık. Ama Discovery’nin bundan sonra reklam pazarı için çekici bir seçenek olacağına inanıyoruz. Çünkü geniş bir izleyici kitlesine ulaştık" dedi.

Karasal ağınız ABD’deki gibi
Türk televizyon yayını pazarının birçok Avrupa ülkesinden farklı büyüdüğünü belirten Kallaher, "İlginç olan şey, aynı ABD’deki gibi inanılmaz güçlü karasal yayın ağlarınız var. Böylece güçlü programlar yapıp, çok yüksek rating alabiliyorsunuz. Türkiye karasal yayınların ötesinde de gelişim alanları bulabilir" dedi. Mary Kallaher, Türkiye gibi büyük ve kalabalık bir ülke için 3 milyonu bulmayan paralı ve kablo televizyon abonesi sayısının çok düşük olduğunu söyledi.

News Corp, Springer geldiyse
Discovery Networks Europe Gelişen Piyasalar Bölüm Başkanı Mary Kallaher, Türkiye’deki istikrar ortamının Amerikalı Discovery Communications’ın Türkiye’ye ilgisini artırdığını söyledi. Kallaher, şöyle konuştu: "Rekabet edersiniz, ama yatırımınızı geri alabileceğinizden de emin olmasınız. Batılı şirketler makroekonomik istikrara bakar. AB müzakereleri ve reformlar çok olumlu. Ayrıca doğrudan yabancı sermayenin ilgisi de dikkat çekti. Sanırım Türkiye’ye mükemmel bir zamanda geldik. News Corp burada, Axel Springer burada, yani Türk pazarı için çok heyecanlı bir zaman."

Artık doğa programları değil sıradışı insanlar izleniyor
Discovery’den önce aralarında MTV Networks ve Viva TV’nin de bulunduğu yayıncılarda görev yapan Mary Kallaher’a göre artık ne doğa programları ne de belgeseller ilgi çekiyor. Ama gerçekten eğelenceli, sıradışı şeyler yapan sıradışı insanlar izleniyor. Kallaher, şöyle dedi: "Touching the Void filmindeki gibi.(Zirveye tırmanan iki dağcının umut ve yardım olasılığı tükendiğinde bile azimle yaşamaya devam etmesinin gerçek hikayesini anlatıyor.) Bir insanın kazadan kurtulması, örneğin Afrika’da vahşi hayvanların ortasında bir uçak kazası. İnanılmaz da ya da ilginç insanları Miami Ink’te gösteriyoruz. Bir dovme dükkanında yasananlari konu alıyor. Ya da Amerikan motosikleti dizisinde siparişle motosiklet yapan bir aile ekranlara geliyor. Yaşanmış gerçek hayat hikayeleri, kurgudan daha çok çekiyor. İleride tüm bu programlar yerelleşebilir. Doğan Grubu reklam satışında çok güçlü ama prodüksiyon organizasyonun da güçlü. Bu konuda da görüşeceğiz."

24 saat yayın yapacak ilk ’yüksek çözünürlüklü’ kanal
HIGH Definition (HD-Yüksek Çözünürlüklü) uyumlu plazma ve LCD televizyonlarda izlenebilecek Discovery HD, Türkiye’deki 24 saat yayın yapan ilk HD kanalı olacak. Ocak ayında yayına başlayacak kanal, Discovery’nin kapsamlı HD program arşivinden örnekleri ekrana taşıyacak. Discovery Atlas gibi özellikle bu kanal için hazırlanmış programlara ek olarak Discovery’nin en iyi dizileri ve özel programları arasından seçmelere de yer verilecek. Yeni kanalların ikincisi olan Animal Planet’te ise vahşi ve evcil hayvanların dünyası ekrana taşınacak.

Gözleri görmeyen ressam Eşref’le program yapacağız
Mary Kallaher, Türkiye’de ’Real Life X-Men’ adlı bir program da yapacaklarını söyledi. Program mutasyon geçirip olağanüstü niteliklere sahip olan insanların hikayesini anlatan X-Men filminin gerçek hayattaki yansıması olacak. Kallaher, programda doğuştan gözleri görmeyen, ancak çok hassas duyulara sahip Eşref adlı Türk ressamın hikayesini anlatacaklarını söyledi.

170 ülkede 1.5 milyar izleyiciye ulaşıyor
Discovery Communications’ın dünya genelinde 27, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da ise 14 kanalı yayın yapıyor. Bunlar arasında Discovery Channel dışında Discovery Civilisation, Discovery Science, Discovery Wings, Discovery Geschichte, Discovery Kids ve Discovery Real Time gibi kanallar yer alıyor. Grup 170 ülkede 1.5 milyar izleyiciye ulaşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/discovery-marmaray-ve-gapi-dunyaya-tanitacak_50600.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!