Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Diyarbakır Surları Uzaydan da Görünüyor

Diyarbakır Surları'nın, Çin Seddi'nden sonra uzaydan görülebilen ikinci tarihi yapı olduğu kanıtlandı. Bu nedenle Diyarbakır Surları'nın, dünya kül

Sabah
2 Diyarbakır Surları Uzaydan da Görünüyor

b>Diyarbakır Surları'nın, Çin Seddi'nden sonra uzaydan görülebilen ikinci tarihi yapı olduğu kanıtlandı. Bu nedenle Diyarbakır Surları'nın, dünya kültür mirası olarak kabul edilmesi istenecek.

Yapılış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, M.Ö. 3 binli yıllarda Hurriler döneminde inşa edildiği sanılan ve 30 medeniyetin izlerini taşıyan 5.5 kilometre uzunluğundaki tarihi Diyarbakır Surları'nın, UNESCO Dünya Kültür Mirası'na dahil olabilmesi için hazırlıklar sürdürülüyor. Çin Seddi'nden sonra uzaydan görülebilen ikinci tarihi yapı olan Diyarbakır Surları'nın uydu aracılığıyla çekilen fotoğrafları, UNESCO için hazırlanan başvuru dosyasına da konulacak. Yaklaşık 5 bin yıllık tarihi bulunan ve Romalılar döneminde ciddi bir onarım gören 5.5 kilometre uzunluğundaki tarihi Diyarbakır Surları 30 medeniyetin de izlerini taşıması açısından büyük önem taşıyor. İNTA Uzay Sistemleri, IKONOS- 1 uydusu ile Çin Seddi'nden sonra uzaydan fotoğrafları çekilebilen ikinci tarihi yapı olan Diyarbakır Surları'nın, renkli fotoğraflarını çekti.

BÜYÜK KATKISI OLACAK
Büyükşehir Belediyesi, yıllardır söylenen, ancak bir türlü kanıt fotoğrafları olmadığı için ispatlanamayan bu müthiş olayı, fotoğrafları çektirerek kanıtladı. Surların uzaydan çekilen renkli fotoğrafları Dünya Kültür Mirası adaylığı için hazırlanan dosyayla birlikte 2005 yılında UNESCO'ya sunulacak. Uzaydan bakıldığında kalkan balığını andıran tarihi surların en büyük özelliğinin düz taş duvar değil, üzerinde işlemeler, motifler, kitabeler bulunması olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Abdullah Sevinç, IKONOS-1 uydusu ile çekilen renkli fotoğrafları ilk kez basına gösterdi. Surların uzaydan göründüğünü kanıtlamak için bu fotoğrafların 2003 yılında uydu aracılığı ile çekildiğini kaydeden Sevinç, "Tarihi surları o dönemlerde yapan insanlar, bu surların uzaydan dahi görünebileceğini belki de düşünememişlerdi bile. Yıllarca tahrip edilen tarihi surların uzaydan çıplak gözle görünen yapı olduğunu yeni yeni öğrenmeye başladık. Uydu ile çekilen fotoğrafları da dosyalarla birlikte, 2005 yılında Dünya Kültür Mirası'na kabul edilmek üzere başvuruda bulunacağımız UNESCO'ya sunacağız. Surların uzayda görünmesinin, adaylığımızın kabul edilmesine büyük bir katkısı olacağına inanıyorum" diye konuştu. Bu arada, yaklaşık 40 yıl önce uçaktan çekilen tarihi Diyarbakır Surları'nın uzaydan çekilen yeni fotoğraflarla karşılaştırıldığında göçün etkisi ile çevresinde ciddi gecekondulaşma olduğu dikkat çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakir-surlari-uzaydan-da-gorunuyor_9289.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • devletimiz tarihi eserlere bölge, il ya da başka birşey bahane edip sahip çıkmamazlık etmemeli. En son sur çevresi ağaçlandırılmış gördüm. yalnız onarımın da yapılması gerekir. Orası ya da o bölge ülkemize hep terör bölgesi olarak medyadan yansıtılıyor. o da çok yanlış. YANITLA
  • Diyarbakır surları ile ilgili daha fazla bilgi nereden bulabilirim acaba? YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!