Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Diyarbakır'da 15 Osmanlı Eseri Restore Ediliyor

Osmanlı döneminden kalma önemli eserler, yıllar sonra onarım yüzü görüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, aralarında Mimar Sinan'ın önemli eserlerinin de bulunduğu Diyarbakır'daki 15 Osmanlı eserini restore ediyor.

Zaman Gazetesi
2 Diyarbakır'da 15 Osmanlı Eseri Restore Ediliyor

SPAN lang=EN>

Osmanlı döneminden kalma önemli eserler, yıllar sonra onarım yüzü görüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, aralarında Mimar Sinan'ın önemli eserlerinin de bulunduğu Diyarbakır'daki 15 Osmanlı eserini restore ediyor.

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından sürdürülen restorasyon çalışmasının bu yılın sonunda bitmesi planlanıyor. Onarımı yapılan eserlerden biri olan Ali Paşa Camii'ne ise yeniden imarına uygun minare yapılıyor. Bölge Müdürü Metin Evsen, aralarında Mimar Sinan'ın çıraklık dönemi eserlerinden Ali Paşa Camii'nin de bulunduğu toplam 15 Osmanlı eserinin restorasyonunun devam ettiğini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gönderilen ek ödenekle tarihi yapıtların onarıldığını anlatan Evsen, Ulucami, Fatihpaşa Camii, Alipaşa Minaresi, Ermeni Katolik ve Protestan kiliseleri, Eğil'de Nebi Harun, Elyesa ve Zülkifil türbeleri gibi tarihi yerlerin onarımı ve çevre düzenlemesinin devam ettiğini kaydetti.

Restorasyonu devam eden tarihi mekanlarda incelemelerde bulunan Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, onarımı tamamlanan eserlerin korunacağını söyledi.

Diyarbakır'ın Osmanlı dönemine ait tarihi eserler bakımından zengin olduğunu söyleyen Vali Mutlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bu eserleri daha uzun yıllar ayakta kalması için çalışma başlattığını hatırlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakirda-15-osmanli-eseri-restore-ediliyor_62735.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Batman Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü öğrencisiyim ... son zamanlarda baya artan restorasyon çalışmaları bizleri çok sevindiriyor. bu arada Batman Üniversitesi Rektörü ABDULSELAM ULUÇAM hocamızın da desteği ile Diyarbakır Ulucamii restorasyıon çalışmalrını yerinde incelemiştik bunu haricinde Hasankeyf ve Türkiye'nin bir çok yerinde çalışmalar devam etmekte olan yapıların yerinde görmemizi sağlayan REKTÖR hocamıza kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümünü okuyan arkadaşlarım adına saygılarımızı ve sevgilerimizi sunarım . YANITLA
  • İyi günler dilerim herkese. Ben bir Diyarbakırlı olarak memleketimde ve diğer illerde yapılan Restorasyon çalışmalarını canı gönülden destekliyor ve katkısı geçen herkese teşekkürleri bir borç sayıyorum. Ben bu yazı ile ilgili Diyarbakır için konuşacağım: Diyarbakırda son hızla devam eden Restorasyon çalışmaları,tarihimizi ve turizmi güzellik yönünden çok derinden etkilemektedir. Bu çalışmalar hem devletimize hem de bölgemize maddi-manevi kazanç sağlamaktadır. Buradan bir konuya değinmeden geçemiyeceğim; Özellikle Diyarbakır Bölge Müdür Vekili olan değerli Bürokratımız Metin EVSEN'e ayrıca teşekkürlerimi sunarım. Kendisi görevde bulunduğu sürece; Diyarbakır için başarılı projelere imza atmıştır. Bunu yaptığı çalışmalardan da doğrulamak mümkün. Metin EVSEN'in yaptığı çalışmalar arasında Han, Hamam, Cami ve özellikle Protestan ve Ermeni Katolik Kileseleri gibi onarımlar sayılır. Yıkılmaya yüz tutmuş tarihimizi yaptığı çalışmalar ile tekrardan ayağa kaldırmaktadır. Biz bölgemize yatan değil çalışan adam istiyoruz. Saygılarımla; YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!