Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Diyarbakır’da Altyapı İçin 420 Milyon Euro Lazım

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentin tüm alt yapı sorunlarını çözmek için hazırladığı 420 milyon Euro’luk 10’u aşkın proje için kaynak arıyor.

NTV-MSNBCiyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentin tüm alt yapı sorunlarını çözmek için hazırladığı 420 milyon Euro’luk 10’u aşkın proje için kaynak arıyor.

50’yi yakın yerli ve yabancı finans kuruluşuna başvuran Belediye, Hazine ve Maliye garantisi olmadığı için kredi alamıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, milletvekillerinden destek istedi.

Köyden kente yaşanan hızlı göçle birlikte, artan nüfus, Diyarbakır’da değişik alt yapı sorunlarını da beraberinde getirdi. Alt yapı sorunları için çözüm arayışına giren belediyenin önündeki en büyük engel olarak, kaynak sıkıntısı gösteriliyor.

420 milyon Euro’luk, 10’u aşkın proje hazırlayan belediye, kaynak bulmak için 50’yi yakın finans kuruluşuna başvurdu. Ancak krediler, Hazine ve Maliye’nin kefil olmaması nedeniyle verilmedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, projeleri için kaynak sıkıntısı çektiklerini belirterek, “Kaynak bulma çabalarımız devam etmektedir. Şu anda belediyemizin elinde sunulmaya hazır, kentin çeşitli ihtiyaç alanlarını karşılayan 420 milyon Euro’luk projemiz var. Onlarca başlığa ayırabiliriz. Bu konuda eğer destek verilerse, yapılması gereken yapılırsa, kredi kuruluşlarından gerekli desteği alabiliriz”dedi.

Uluslararası fon kuruluşlarından kredi sözü aldıkların ancak, teminat olmadığı için parayı alamdıklarını hatırlatan Baydemir, kent milletvekillerinden destek istedi. Baydemir” Kaynakların kentimize aktarılması konusunda herkesin el birliği içinde, çaba içinde olması gerekiyor. Uluslarası kredi ve fon kuruluşlarına başvurduğumuzda, almak konusunda zorlanmıyoruz.

Ama hazinenin veya maliyenin kefaletine ihtiyaç duyuyoruz. Bu tüm belediyeler için gecerlidir. Teminat mektubu bulmakta güçlük çekiyoruz. Başka belediyelerin bulduğunu, destek aldığını biliyoruz. Bu desteğin bütün belediyelere verilmesi gerektini düşünüyoruz. Ayrıca Diyarbakır’ın pozitiv ayrımcılğı hakettiğini düşünüyorum. Diyarbakır’ın dayanışma içinde olması gerekmektedir. 10 parlementeri vardır. Bir takım kaynakların kente aktarılmasında herkesin çaba içerisinde olması lazım. Başka alternatif yok”diye konuştu.

Kentin imar ve ulaşım master planlarının 12 ay içinde tamamlanacağını hatırlatan Baydemir, yağmur suyu drenaj şebekesi ve bir gecekondu mahallesinin yıkılarak, yerine toplu konut yapılmasını içeren iki projeyi, belediye projeleri arasındaki en önemli projeler olarak gösterdi. Belediye toplu konut projesi için Dünya Kalkınma Bankası’ndan 30 milyon Avroluk kredi konusunda taahüt alırken, yine kefalet sorunu ile karşı karşıya kaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakirda-altyapi-icin-420-milyon-euro-lazim_31138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!