Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Diyarbakır'daki Tarihi Kilise Sanat Galerisi Olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır İçkale'de bulunan tarihi Saint George Kilisesi'nin sanat galerisi yapacak.

Zaman Gazetesibr/> Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Bakanlık Diyarbakır İçkale'detarihi Saint Georges Kilisesi 'ni de kapsayan kazı ve restorasyon çalışmalarına hız verdi.

Bu çalışma kapsamında 2005 yılında İçkale'de bulunan, eski kolordu binası, adliye binaları, cephanelik binasının iç ve dış yüzeylerinde, yüzey araştırması için çalışmalar, Saint Georges Kilisesi'nde ise araştırma kazısı yapıldı. Bu binaların eklenti yapıları kaldırıldı.

Çalışmalar kapsamında Jandarma Karakol binasının restorasyonu tamamlanarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak hizmete açıldı. Jandarma istihbarat binası, cezaevi binası, kolordu binası, adliye binaları ile cephanelik binasının restorasyon işlerine başlandı. Kilise, cezaevi ve surlar arasında yer alan alanda araştırma kazısı yapılarak, toprak altında bulunan yapı kalıntıları ortaya çıkarıldı. İçkale'nin güney doğusunda ve camii arkasında bulunan duvarların onarımı da yapıldı.

İçkale'de bulunan Saint Georges Kilisesi'nin restorasyonuna da başlandı. Restorasyonu tamamlanan kilise sanat galerisi olarak kullanılacak. Ayrıca, kongre merkezi olarak kullanılması planlanan cezaevinin 2006 yılında başlanan restorasyonu sürüyor.

Kırkdamaltı Kilisesi olarak da bilinen Saint Georges Kilisesi Diyarbakır Belisırma Bölgesi'ndeki en yüksek kilise olup, Amirarzes Basileios ve eşi Tamara tarfından yaptırılmıştır. 1283-1295 yılları arasında dekore edilmiştir. Birapsisli bazilikal planlı olan kilisede bulunan fresklerde, incilin hikaye ettiği tüm konular ile Selçuklu Sultanı II. Mesud’un resmi tasvir edilmiştir. Giriş bölümünü oluşturan mekan kayanın bir bölümünün kopması sonucu tahrip olmuştur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakirdaki-tarihi-kilise-sanat-galerisi-olacak_57547.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!