Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Doğa Katliamının Detayları Ortaya Çıktı

ODTÜ’de yol yapmak gerekçesiyle yapılan orman kıyımının, neden bu kadar büyük olduğu ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Doğa Katliamının Detayları Ortaya Çıktı

Bilkent Şehir Hastanesi’nin hizmete açılmasıyla artacak trafiği rahatlatma gerekçesiyle ODTÜ ormanı katledilirken önemli bir gelişme yaşandı. Cumhuriyet Gazetesi'nden Şeyma Paşayiğit'in haberine göre, Bilkent Şehir Hastanesi proje kompleksinde Sağlık Bakanlığı için de bir bina tasarlandığı ve bakanlığın da yeni yerine taşınmaya başladığı ortaya çıktı.

ODTÜ Talanı 3 Kat Daha Fazla

Bir hafta önce tamamlandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kamu - Özel Ortaklığı modeliyle Sağlık Bakanlığı’nın Dia Holding’e yaptırdığı Bilkent Şehir Hastanesi için ODTÜ ile imzalanan protokol uyarınca yaptığı ağaç kıyımı sonucunda 90 - 100 metre genişliğinde yol açtı, 45 hektar orman talan edildi. Belediye’nin gece baskını ile gerçekleştirdiği talan sırasında Sağlık Bakanlığı’nın da yavaş yavaş Bilkent’e yerleştiği ortaya çıktı. Bakanlığın tüm birimlerinin yıl sonuna kadar yeni binasına yerleşmesi beklenirken bakanlığa bağlı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü de yolları olmasa da yeni yerine şimdiden taşındı. Sağlık Bakanlığı’nın Sıhhiye’deki binasının ise Başbakanlık’a devredileceği bilgisi verildi.

340 milyon kira

Yurtiçinde CCN İnşaat adını kullanan Dia Holding’in üstlendiği binanın yapım süreci 2 Mayıs 2015’te başladı ve imzalanan protokolün duyurulmasından bir hafta önce 1 Ağustos’ta tamamlandı. 120 bin 860 metrekare kapalı ve 45 bin metrekare arazi alanını kaplayan bakanlığın binasına 4 bin 500 personel yerleşmesi planlanıyor.

Kendi arazisinde kiracı olan Sağlık Bakanlığı, 25 yıl sözleşme imzaladığı Bilkent Şehir Hastanesi’ne 340.6 milyon TL yıllık kira ödeyecek. Bu tutar, sözleşmede belirlenen bir endeksle her yıl artacak.

‘Halkın cebinden para çıkacak’

Ankara Tabip Odası ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin düzenlediği, CHP Ankara Milletvekili Necati Yımaz’ın da katıldığı basın toplantısında şehir hastaneleriyle birlikte AOÇ’nin de talan edileceği belirtildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Şehir hastanesi kentin kimyasını bozacak, kılcal damarlarını patlatacak, Ankara’yı kilitleyecek” dedi. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinde 390 metrekare inşaat alanı olduğunu söyleyerek “Bu aslında inşaat sektörüne para transferine ilişkin bir proje. Üçlü konsorsiyum birincisi; inşaatı yapan müteahhit firma, ikincisi sağlık hizmetlerini gören firma, yardımcı destek hizmetleri ve kafeterya hizmetlerini yapan firmalar. Bu üç sektöründe bürokratlarla ve siyasilerle bağlantılarını biliyoruz. Yurtdışında ortakları olduğunu da biliyoruz. Bu sistemde halkın cebinden para çıkacaktır. Çünkü bu hastaneler şeffaf olmayan sözleşmelerle yapıldı. Sayıştay denetiminden kaçırıldı” ifadelerini kullandı. CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ise “25 yıldır Ankara’yı yöneten Gökçek’in yönetim anlayışı hukuksuzdur, talancıdır, kaynakları kullanmada müsrif, katılıma kapalı, tekçidir” diye konuştu

http://www.yapi.com.tr/haberler/doga-katliaminin-detaylari-ortaya-cikti_161208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!