Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Doğa Olayları Afete Dönüşmeden Önlensin'

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, deprem, sel, toprak kayması gibi doğa olaylarının afete dönüşmesinin önlenebileceğini, ancak bunun öncelikle bilim insanlarının seferber edilmesi gerektiğini bildirdi.

BirGün GazetesiMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, deprem, sel, toprak kayması gibi doğa olaylarının afete dönüşmesinin önlenebileceğini, ancak bunun öncelikle bilim insanlarının seferber edilmesi gerektiğini bildirdi. TMMOB'nin düzenlediği Afet Sempozyu-mu'nun açılışında konuşan Soğancı, Türkiye'nin ulusal bir afet politikası olmadığını belirterek, "Eğer bir doğa olayı afete dönüşüyorsa bunun sorumlusu siyasi yetkililerdir. Aynı büyüklükteki deprem farklı ülkelerde çok farklı can kaybı ve hasara yol açıyor. Demek ki bazı ülkeler depreme hazırlık yapıyor, gerekli önlemleri alıyor, bazıları hazırlıksız yakalanıyor" diye konuştu.

Türkiye'nin afetler karşısında çaresiz kalmaması için öncelikte afete hazırlık konusundaki yetkilerin bir kurumun elinde toplanması gerektiğini ifade eden Soğancı, çok başlılığın kargaşa yarattığını bildirdi. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç ise, Türkiye'nin genel olarak depreme ve diğer doğal olaylara hazırlıklı olmadığını vurguladı, bütün kentlerin altyapılarının yeniden düzenlenmesi gereğine işaret etti. Siyasi iktidarın, sosyal devlet uygulamalarını neredeyse sıfır noktasına çektiğini söyleyen Yüzgeç, "Depremden sağlıklı kentleşmeye kadar hemen her alandaki olumsuzluğu kentsel dönüşüm projeleriyle çözmeye kalkışan bir iktidarla karşı karşıyayız. İmar Kanunu, Afet Kanunu, Yapı Denetim Kanunu, yerel yönetimle ilgili kanunlar, doğal afet sigortasının acilen değişmesi gerektiğini ifade etmeliyim" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/doga-olaylari-afete-donusmeden-onlensin_57855.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!