Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğaltaşçılar DTM'den Onay Bekliyor

Birlik, Afyon'a 1 milyon dolar değerinde CE Akredite Laboratuvarı ve ihtisas gümrüğü kurmak, Denizli'de mermer eğitim yüksekokulu açmak ve İzmir'in EXPO 2015 adaylığına destek için de mermerden heykel yapmak istiyor.

Cumhuriyet EGEb>Ege Maden İhracatçıları Birliği, projelerinin yaşama geçmesi için Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan (DTM) onay bekliyor. Birlik, Afyon'a 1 milyon dolar değerinde CE Akredite Laboratuvarı ve ihtisas gümrüğü kurmak, Denizli'de mermer eğitim yüksekokulu açmak ve İzmir'in EXPO 2015 adaylığına destek için de mermerden heykel yapmak istiyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, 2008 Ocak'ından itibaren mermer ve doğaltaş ihracatında CE belgesi zorunluluğunun başlayacağına dikkat çekti. Zaman ve döviz kaybını engellemek amacıyla CE akredite laboratuvarına gereksinim duyduklarını anlatan Erdinç, firmaların yurtdışına analizler için tahlil başına 9 bin dolar ödediğini vurguladı. Erdinç, Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesindeki maden mühendisliği bölümüyle ortaklaşa projeyi geliştirdiklerini kaydederek, "CE laboratuvarını Afyon'da kurmaya karar verdik. Başvuraları ihracat genel müdürlüğüne yaptık. Onay gelir gelmez laboratuar çalışması başlayacak" dedi.

Türkiye'ye gelen ithal granite fon konduğunu anımsatan Erdinç, Afyon'da ihtisas gümrüğü kurulmasını beklediklerini de vurguladı. Denizli'de de sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için özel bir okul açmak için çalıştıklarını anlatan Erdinç, "Bu projemiz sektörün ara eleman ihtiyacını karşılamak için önemli bir okul olacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogaltascilar-dtmden-onay-bekliyor_57749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!