Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğaltaş'ta Yol Haritası Mart'ta Belirlenecek

Doğaltaş pazarında krizin etkilerinin henüz bitmediğine dikkat çeken Ege Doğaltaş Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Kaya, sektörün 2011'deki yol haritasının Mart ayında düzenlenecek iki fuardan sonra netleşeceğini vurguladı. Mart başında Çin'in Xiamen kentinde gerçekleştirilecek olan fuarın blok mermer satışları, Mart sonunda İzmir'de

kobiden.com
Doğaltaş'ta Yol Haritası Mart'ta Belirlenecek

Doğaltaş pazarında krizin etkilerinin henüz bitmediğine dikkat çeken Ege Doğaltaş Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Kaya, sektörün 2011'deki yol haritasının Mart ayında düzenlenecek iki fuardan sonra netleşeceğini vurguladı. Mart başında Çin'in Xiamen kentinde gerçekleştirilecek olan fuarın blok mermer satışları, Mart sonunda İzmir'de gerçekleştirilecek Marble Fuarı'nın da işlenmiş mermer piyasasının durumunu ortaya koyacağını ifade eden Kaya, sektör temsilcilerine bu fuarları görmeden yeni yatırıma girişmemeleri önerisinde bulundu.

Sektörde kötüye gidişin durduğunu belirten Kaya "Eski alıcılarımızla görüştüğümüzde bunu fark ediyoruz ama yükselme trendi henüz başlamadı. Kriz sektörü yordu. Sektör kriz öncesi güçlü bir yapıya sahip olduğu için bir yere kadar direnç gösterebildi. Ama artık o güç son demlerini yaşıyor. Dövizde aleyhteki en küçük dalga bizi yatağa düşürüyor. Çin'deki Xiamen ve İzmir Marble Fuarları 2011'in fotoğrafını ortaya koyacak. Bunlar kadar olmasa da Brezilya'daki fuar da  sektör açısından 2011 için ipuçları verecek" dedi.

Kriz pek çok olumsuzluk yanında sektöre bazı faydalar da sağladığını belirten Kaya, "Bunların başında sektöre verimliliği, maliyet muhasebesini öğretmiş olması geliyor. Doğaltaş sanayicileri yıllardır göz ardı ettikleri sıkıntıları daha iyi görmeye başladılar ve bunları giderecek adımlar attılar. Krizin sektöre bir diğer katkısı pazar çeşitliliğine zorlaması oldu. Sektör temsilcileri daha önce çok fazla itibar etmedikleri pazarları da portföylerine dahil etmek durumunda kaldı. Libya, Cezayir, Kuzey Irak, Brezilya, Afrika ülkelerine ihracatımız arttı. Biz de şirket olarak Meksika ve Şili'ye mal yapmaya başladık" diye konuştu.

Yeni yatırımlarda dikkatli olunmalı

Şu an blok mermerin en büyük alıcısının Çin olduğunu ve aldığı taşların yüzde 80'ini iç piyasasına sattığını söyleyen Kaya, "Çin'de yeni bir düzenleme yürürlüğe kondu. Eskiden yurtiçi ve yurtdışı satışlarda çok ciddi devlet teşviği varken, yurtiçi satışlardaki teşvik sembolik boyutlara düşürülğü için ciddi stoklar oluştu. 3-4 aydır Türkiye'ye Çin'den gelen müşteri sayısı düştü. Bu nedenle ocak işletmeleri yeni yatırımlarını yaparken çok dikkatli olmalılar. Kimse kış aylarında zaten alıcalar fazla gelmez diye düşünmesin. Hindistan'da ithalat kotalarının düşürülmesiyle zaten devreden çıktı. Xiamen Fuarı bu açıdan çok önemli. Bu öngörülerimizin gerçekliği Çin ve Hindistan'daki fuarlarda test olacak. Bu fuarlardan sonra sektör 2011'de ne kadar blok satışı yapacağını yeniden hesaplayacak" görüşünü savundu.

İzmir Marble Fuarı

Xiamen Fuarı blok mermer için neyse İzmir'deki Marble Fuarı'nın da işlenmiş ürünler için aynı anlamı taşıdığını vurgulayan Mevlüt Kaya, "Sektöre istihdam anlamında en büyük katkıyı sunacak olan,  makinaların çalışmasını sağlayacak olan Marble Fuarı. Çünkü bu fuar yüzde 80 işlenmiş ürüne hitap ediyor. Sektörün yol haritası Mart ayı sonunda ortaya çıkmış olacak" dedi.

Türkiye'de son yıllarda dev adımlarla büyümesine karşın doğaltaş sektörünün hala ülkeyi yönetenler ve kamuoyu nezdinde öneminin anlaşılmadığından yakınan Kaya, "İyi bir mermer ocağının bir petrol kuyusundan daha fazla katma değer yarattığını göremiyoruz.Yurtiçinde amatör kümede görünürken, biz yurtdışında şampiyonlar liginden oynuyoruz" diye konuştu.

Yüksek fiyatlı blok mermerle ikinci sıçrama yapılabilir

Xiamen Fuarı'nda yapılacak blok mermer satışlarının sektör için çok önemli olacağını vurgulayan Kaya, "Kriz döneminde sektörü blok satışları ayakta tuttu. Eğer geçmişte yaptığımız hataya düşmez ve blok mermerleri yüksek rakamlarla satabilirsek, bunların işlenmiş ürünlere de fiyat artışı olarak yansımasıyla, pazar açılınca önemli bir fırsat elde edebiliriz. Geçmişte işlenmiş üründe firmalarımızın arasındaki rekabet nedeniyle fiyatları düşürerek en büyük zararı kendimize verdik " dedi.

Türkiye'de mermer sektörünün ivme kazanmasının benzer bir süreç izlediğine dikkat çeken Kaya, "Geçmişte İtalyanlar bizden blokları alır, çok pahalı fiyatlarla satarlardı. Biz bunu görünce neredeyse İtalyanların yarı fiyatına satıp büyük paralar kazandık. Şimdi yüksek fiyatlı blok satışlarıyla sektör ikinci sıçramasını yapabilir. Kriz döneminde zaten sektöre can simidi olan blok satışları, ikinci sıçramada da payanda görevi görebilir " diye konuştu.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/dogaltasta-yol-haritasi-martta-belirlenecek_85373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!