Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğançay Müzesi Yenilendi

2004 yılında, Burhan Doğançay tarafından kurulan Doğançay Müzesi, geçtiğimiz aylarda yapılan bir restorasyonla yeniden düzenlendi. İç mekanı modern müze standartlarına uygun şekilde dizayn edilen müzede sanatçının babası ressam Adil Doğançay’a ayrılmış salonda ve Burhan Doğançay’a ait eserlerde yeni düzenlemeler ve değişiklikler yapılarak

yapi.com.trTürkiye’nin ilk kişisel Modern Sanat Müzesi olan Doğançay Müzesi, geçtiğimiz aylarda yapılan bir restorasyonla yeniden düzenlenerek ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Topluma modern bir müze kazandırmak amacıyla 2004 yılında, Burhan Doğançay tarafından kurulan Doğançay Müzesi, geçtiğimiz aylarda yapılan bir restorasyonla yeniden düzenlendi. İç mekanı modern müze standartlarına uygun şekilde dizayn edilen müzede sanatçının babası ressam Adil Doğançay’a ayrılmış salonda ve  Burhan Doğançay’a ait eserlerde yeni düzenlemeler ve değişiklikler yapılarak ziyaretçilere kapılarını açtı.

Doğançay Müzesi,  müzelerin görevleri eğitim, kültür ve sanat olması gerektiği düşüncesinden hareketle çeşitli projeler geliştiriyor; halkın özellikle de çocukların eğitim ve kültür ortamı içerisinde sanatla buluşmalarını sağlıyor. Açıldığı günden bu yana haftada en az iki-üç okulu konuk eden müze, sanat sevgisi ve bilincini ilköğretim çağlarında verilmesi gerekliliğinin sorumluluğuyla müze binasında 'kültür ve sanat müzede öğrenilir' ilkesi doğrultusunda çocuklar için atölye çalışmaları yapmakta ve geleneksel hale getirmeyi başardığı ‘Doğançay Müzesi İlköğretim Okulları Resim Yarışması'nın beşincisine hazırlanıyor.

Burhan Doğançay, çocukların sanata yakın ve kültürlü birer birey olmaları için bu projeleri büyük bir adım olarak değerlendiriyor ve sanatsal bilincimizin oluşmasında müzelerin önemli görevlerinin olduğuna dikkat çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogancay-muzesi-yenilendi_64928.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!