Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğaner Alçı A.Ş.’den Ankara’ya Dev Yatırım

Üretim alanı ve kapasitesi açısından Türkiye'nin en büyük alçı fabrikası olan ve kendi enerjisini kendisi üreten Doğaner Alçı Fabrikası, Bala'nın Tol Köyü’nde hizmete girdi. Tamamen yerli teknolojiyle ve 11 ay gibi rekor sayılabilecek kısa bir sürede bitirilen Doğaner Panlux Alçı Levha Fabrikası, yılda yaklaşık 50 bin ton alçı ihracatını

yapi.com.tr
Doğaner Alçı A.Ş.’den Ankara’ya Dev Yatırım

Üretim alanı ve kapasitesi açısından Türkiye'nin en büyük alçı fabrikası olan ve kendi enerjisini kendisi üreten Doğaner Alçı Fabrikası, Bala'nın Tol Köyü’nde hizmete girdi. Tamamen yerli teknolojiyle ve 11 ay gibi rekor sayılabilecek kısa bir sürede bitirilen Doğaner Panlux Alçı Levha Fabrikası, yılda yaklaşık 50 bin ton alçı ihracatını hedefliyor.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, açılış töreninde yaptığı konuşmada,  Türkiye’de yaşanan siyasi sorunların çözümü için, herkesin tekliflerini vatanseverce ortaya koymasının faydalı olduğunu vurguladı. Doğaner Alçı Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Akdağ'dan övgüyle bahseden Çiçek,  "Erdoğan Akdağ, iyi bir Yozgatlı, iyi bir hemşerimizdir" dedi. Akdağ'ın birçok sektörün öncülerinden olduğunu, sadece Yozgat'ta değil bir çok yerde önemli eserler yaptığını kaydetti.

Akdağ'ın, yeni açtığı fabrikayla, ‘Bala'nın taşını toprağını servete dönüştürdüğünü’ de belirten Çiçek, bunun Ankara'daki diğer işadamlarına da örnek olmasını istedi. Çiçek, "Her şeyi devletten beklemek olmaz. Dünyada ‘devlet eliyle kalkınma’ sona ermiştir. Özel sektör ağırlıklı yatırımlar yapılmaktadır. Devlet, altyapıyla ve teşviklerle özel sektörün yolunu açıyor" dedi.

Enerjisini kendi üreten fabrika

Fabrikanın açılış töreninde bir konuşma yapan Doğaner Yönetim Kurulu Üyesi Akdağ, fabrikada yılda 600 bin ton ve 20 milyon metrekare alçı plaka üretileceğini ifade etti. Fabrikanın, alınında Türkiye'nin yüksek teknolojiyle yapılan ilk fabrikası olduğuna dikkat çeken Akdağ, bu tesisin 11 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını söyledi. En büyük sıkıntıyı elektrik konusunda yaşadıklarını belirten Akdağ, bunu aşmak için ise 2 milyon Euro harcayarak elektrik tesisi yaptıklarını bildirdi. Son 3 yıl içinde fabrikaya 30 milyon Euro'luk bir yatırım yaptıklarını ve tüm Türkiye’ye yayılmış 140 bayilerinin olduğunu kaydeden Akdağ, yaşanan ekonomik krizden çıkılacağına dair inancını da dile getirdi.

Alanında Türkiye’nin en büyük tesisi

Tesisle ilgili bilgi veren Doğaner Alçı A.Ş. Genel Müdürü Tuğrul H. Özant, fabrikanın, Türkiye'nin alçı ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayacağını belirtti. Özant, fabrikanın gerek alan, gerekse alçı levha üretim kapasitesi bakımından Türkiye'nin en büyük tesisi olduğunu söyledi. Tesisin yapımında tamamen Türk mühendis ve mimarların görev aldığını belirten Özant, yatırımın maliyetinin ise 30 milyon Euro olduğunu ve deneme üretiminde ürettiği ürünlerle ilk sevkiyatını 14 Mart 2009’da yapıldığını söyledi. Özant, alçı taşı olarak Bala'nın, dünyanın en zengin bölgesi olduğunu söyledi. Bala'da 6 milyon ton alçı rezervi olduğunu belirten Özant, bunun da yaklaşık 20 yıllık ihtiyacı karşılayacak bir rakam olduğunu ifade etti.

Törenin sonunda Doğaner Yönetim Kurulu üyesi Akdağ, Çiçek'e bir plaket takdim etti. Çiçek, Erdoğan Akdağ ile birlikte fabrikanın açılışını gerçekleştirdikten sonra, tesisi gezerek incelemelerde bulundu. Bala'nın Tol köyünde hizmete giren Doğaner Panlux Alçı Levha Fabrikası'nın açılışına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Doğaner Alçı Yönetim Kurulu üyesi Erdoğan Akdağ, Doğaner Alçı AŞ Genel Müdürü, Tuğrul H.Özant, Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Bala Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/doganer-alci-a-s-den-ankaraya-dev-yatirim_69268.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!