Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğru Isı Yalıtımının Beş Altın Kuralı

Isı yalıtımı için en uygun mevsim olan bahar ve yaz aylarını fırsat bilenler yalıtımsız binalarına mantolama yaptırıyor. Şu an ayrıca Şekerbank’ın uygulamaya başladığı “Eko Yalıtım Kredileri”ni de değerlendirmeye başlayanlarla birlikte yalıtımlı bina sayısı hızla artıyor. Peki, acaba ısı yalıtımı için doğru ürünler seçiliyor mu, doğru uygulamalar

yapi.com.tr
Doğru Isı Yalıtımının Beş Altın Kuralı

Kışın ısıtma, yazın soğutma masraflarını yarı yarıya düşürerek ekonomik, sağlıklı ve konforlu yaşam alanları yaratan ısı yalıtımı uygulamalarının sayısı yurt genelinde gün geçtikçe artıyor. Isı yalıtımı için en uygun mevsim olan bahar ve yaz aylarını fırsat bilenler yalıtımsız binalarına mantolama yaptırıyor. Şu an ayrıca Şekerbank’ın uygulamaya başladığı “Eko Yalıtım Kredileri”ni de değerlendirmeye başlayanlarla birlikte yalıtımlı bina sayısı hızla artıyor. Peki, acaba ısı yalıtımı için doğru ürünler seçiliyor mu, doğru uygulamalar yapılıyor mu?

Tüketicilere, tadilat mevsimini ve düşük faizli, uzun vadeli yalıtım kredilerini iyi değerlendirmelerini öneren XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, mantolama olarak adlandırılan dıştan ısı yalıtımının sayısız avantajlarına rağmen uygulama sürecinde yapılabilecek hatalar nedeniyle olumsuz sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti. Mantolamada özellikle AB standartlarında üretilen paket sistemlerin kullanılması gerekliliğine vurgu yapan Ulu, bilinen, standartlara uygun üretim ve uygulama yapan firmalara başvurulmasının en sağlıklı çözüm olacağını belirtti. İşte Ulu’dan, gerek tüketiciler gerekse uygulayıcıların mantolama konusunda dikkat etmeleri gereken kritik püf noktaları…

Paket sistemler tercih edilmeli

Mantolama yaptırmaya karar verildiğinde en kritik nokta seçilecek ürünlerin bir paket sistem olması. Paket sistemler ısı yalıtımı uygulamasında kullanılan; ısı yalıtımı levhası, yapıştırıcı, sıva, file, dübel ve yüzey kaplama malzemeleri gibi tüm malzemeleri bir arada sunuyor. Bu paket sistemlerin, dıştan duvar ısı yalıtım sistemleri için hazırlanan yaşlandırma ve performans testleri ile güvenirliğinin kanıtlanmış olması gerekiyor. Bu test ile mantolama sistemi 20 yıl boyunca yaşayabileceği fiziksel koşullara laboratuvar ortamında maruz bırakılıyor ve ardından testlere tabi tutularak yeterlilikleri sağlayıp sağlamadığının kontrolü yapılıyor. Ucuz olduğu için tercih edilen merdiven altı ürünler ve toplama paketler ise uygulama sonrasında ciddi sorunlar yaşanmasına ve harcanan paranın beklenen ısı yalıtımı sağlayamayarak çöpe gitmesine neden oluyor.

XPS’li paketler bina ömrü boyunca performans sağlıyor

Mantolama sistemleri arasında XPS’li paketleri tercih ederek diğer ısı yalıtım malzemesi kullanılan sistemlere göre önemli avantajlar sağlanıyor. Isı iletkenlik değeri en düşük ısı yalıtım malzemesi olan XPS, bünyesine su almadığı için ısı iletkenlik değeri hiçbir zaman değişmiyor. Ayrıca XPS’in dış hava şartlarından etkilenmemesi, su emmediği için dona karşı dayanıklı olması sıva ve boya yüzeyinde çatlak oluşumunu, bina içinde ise küf ve rutubet oluşumunu engelleyerek konforlu iç mekân koşulları yaratıyor. XPS Isı Yalıtım Levhaları, performansını bina ömrü boyunca koruyarak maksimum tasarruf sağlıyor. Enerji tasarrufunun yanında yapıların betonarme bölümlerinde korozyonu önleyerek yapı ömrünün uzamasına da yardımcı oluyor.

İklim koşullarına uygun kalınlık belirlenmeli

Hangi paket sistemin seçileceğine karar verildikten sonra, uygulamacı firma ile birlikte yalıtım malzemesinin kalınlığının belirlenmesine sıra geliyor. Bu kalınlık “TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği”ne uygun olarak yapılacak hesaplara göre yine TS 825’te belirtilen iklim koşullarına uygun olan kalınlıklar belirleniyor. İstanbul için 3 cm XPS’li mantolama paketleri uygun olurken, İç Anadolu’da 5 cm’lik, Akdeniz’de 4 cm’lik XPS’li mantolama paketlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Sıcak bölgelerde ısı yalıtımın önemini unutmamak gerek. Akdeniz gibi sıcak bölgelerde yapılacak ısı yalıtımı binaların soğutma maliyetlerini düşürerek enerjiden tasarruf sağlıyor.

Doğru metraj, maliyet hesabı ve sertifikalı ustalar sorunsuz uygulama sağlıyor

Uygulama firmalarından mantolama için teklif alırken, cephe metrajının doğru çıkarılması maliyetlerin doğru hesaplanması açısından da önemli. Uygulamayı yapacak olan firmanın vereceği detaylı bir fiyat teklifinde, malzemelerin metrekare tüketim miktarlarını görüp, uygulama başlamadan eğer eksik kullanılan bir takım malzemeler varsa bunları tespit edip müdahale etmek mümkün oluyor. Ayrıca firmanın uygulama ustalarının sertifikalı olması da en iyi ve sorunsuz sonucu elde etmeye yardımcı oluyor. Bazen en iyi malzemeler ve kötü işçiliklerle istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Mantolamanın maliyeti, yalıtım ürünleri, sıva, boya ve uygulama da dahil olmak üzere metrekarede ortalama yaklaşık 30-40 TL arasında değişiyor. Bu da bir apartmanda daire başına yaklaşık 3 bin ila 4 bin TL’lik bir maliyet anlamına geliyor. Yalıtım kredileri ile örneğin 24 ay vadeyle 4 bin TL yalıtım kredisi alan bir tüketicinin ayda 183 TL geri ödemesi oluyor. Isı yalıtımı yaptırdıktan sonra ayda ortalama 300 TL olan yakıt faturası 150 TL’ye iniyor ve bu sayede elde edilen 150 TL’lik tasarruf kredi borcunu ödemek için kullanılabiliyor. Birkaç yıl içinde kendini amorti eden yalıtım, sonrasında ömür boyu kazandıran kârlı bir yatırıma dönüşüyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dogru-isi-yalitiminin-bes-altin-kurali_71669.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!